View Single Post
  #183  
Vechi 05.02.2010, 15:21:56
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Ar fi surprinzator sa stiti si parerea evreilor care vad acest lucru de sute de ani.Va spun eu...nu cred o iota nici ei si nici musulmanii.Un mare calif,imi scapa numele ,a vrut sa-si dea toata averea la saraci daca e adevarat,insa a descoperit ca e ceva aranjat si nu a mai vrut dupa aia.Daca cineva cred ,...e treaba lui ,dar eu nu cred in seriozitatea fenomenului si sant crestin.
Nu am fost la Ierusalim ca sa particip la aceasta minune. Nu am nici macar cunoscuti care sa-mi dea marturie despre ea. Totusi, imi este de ajuns traditia ortodoxa ce o confirma. Nu pot da crezare evreilor sau musulmanilor, care nicand nu o ar putea recunoaste.

Cred in marturia Sfintei Scripturi potrivit careia la moartea Mantuitorului catapeteasma templului s-a rupt, pamantul s-a cutremurat, mormintele s-au deschis si multe trupuri ale sfintilor adormiti au inviat. Cred, de asemenea, ca la Invierea Domnului s-a facut cutremur mare, atunci cand ingerul Domnului a coborat din cer si a pravalit piatra mormantului.

De ce sa nu cred ca, an de an, de Sfintele Pasti, Dumnezeu ne pune inainte si aceasta minune?
Reply With Quote