View Single Post
  #185  
Vechi 22.02.2010, 16:08:32
alexmohora alexmohora is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 2
Implicit

Am citit aproape toate mesajele și salut pe toată lumea (este primul post pe acest forum).

Căutam altceva și am dat peste forum.

Am auzit de mai mult timo de acest fenomen, atunci am căutat filmulețe pe net să văd ce și cum. Recunosc că nu există nici un film clar care să surprindă fenomenul.

Am citit și sunt de acord cu scepticismul userului Scrabbel. Din punct de vedere logic, rațional are dreptate. Cel care afirmă că există ceva trebuie să argumenteze nu cel care nu crede. Exact ca în justiție - dacă acuzi pe cineva de crimă tu trebuie să dovedești nu cel care nu ”crede” în acuzația ta. La același gen de întrebări eu am primit răspunsuri de genul:

Creștinismul, ortodoxismul se bazează pe credință. Credință în sensul de încredere... avem încredere în ceea ce ne-au transmis înaintanșii că Isus a fost pe Pământ, că a înviat. Nu avem dovezi decât cuvântul părinților, bunicilor și așa mai departe.

Legat de partea cu focul de la Ierusalim... oricum, argumentând rațional, nu putem ajunge la a explica nimic din jurul nostru. Lucruri cu mult mai ”banale” cum ar fi nașterea unui copil nu le poate explica nici o teorie științifică. Știința constată niște fenomene, găsește legături între ele și legi ale fizicii dar nu le explică. Singura care le explică este credința în Dumnezeu. Aici găsim explicații privind de ce existăm, care este rostul nostru și așa mai departe.

Așadar, lumina de la Ierusalim nu este mai spectaculoasă, pentru mine, decât frunza unui pom, decât aerul pe care-l respirăm, decât mâncarea banală de zi cu zi. Faptul că suntem obișnuiți cu ele ne face să uităm că nu înțelegem nimic din lucrurile banale de zi cu zi.

Eu nu am nevoie să știu dacă lumina de la Ierusalim este o înșelătorie sau nu atâta timp cât nu datorită ei cred în Dumnezeu. Nu știu, dar cred, că fenomenul este real... adică am încredere.
Reply With Quote