View Single Post
  #13  
Vechi 24.04.2011, 15:40:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Mihnea, cum poate sti o persoana daca este posedata sau nu?
Vroiam sa deschid un topic nou despre cum trebuie facut pentru a deosebi duhurile, dar uitandu-ma pe site cam pe unde sa il incadrez, mi-am zis ca de fapt poate ca este deja inclus in ceea ce ai scris deja. Ideea este ca protestantii sunt acuzati deseori de catre unii ortodocsi ca ceea ce se intampla miraculos la ei este de fapt de la satana. Asta inseamna ca, daca ar fi adevarat, ar trebui sa aiba o oarecare forma de posesie demonica.
Intrebarea mea este: un posedat poate face rugaciuni Domnului si sa ramana posedat? Un om care face minuni, sau prin care se fac minuni, cum ar putea sti ca minunile vin intr-adevar de la Dumnezeu si nu este vorba despre o posesie demonica si ca atare de minuni facute de diavol?
Daca intrebarile sunt nepotrivite acestui topic, va rog sa imi spuneti si deschid unul separat.
Multumesc.
Bune întrebări și foarte ontopic.

1. Cred că este foarte greu, dacă nu cumva imposibil ca o persoană care deja a ajuns la stadiul posesiei să își mai dea seama în cât de mare măsură e influențată de diavol. Pentru asta există preoți și există duhovnic. Pe de altă parte, chiar preoții și duhovnicii ar trebui să aibă o anumită pregătire în această privință și să nu trateze asemenea situații cu superficialitate, după cum, din câte am înțeles, s-a făcut în cazul Tanacu.
2. Minunile protestanților vin de la diavol ? Posibil, dar nu putem să afirmăm asta la modul general, fără a risca două imprudențe într-o singură propoziție.
Mai întâi, trebuie constatate, cercetate și confirmate acele minuni. Multe lucruri despre care se spune că sunt minuni, de fapt sunt fenomene naturale sau chiar rodul fraudei. În cercetarea miracolelor, Biserica Catolică are un mecanism foarte complicat, cu două furci caudine, atât la nivelul Bisericii Particulare unde pretinsa minune s-a petrecut, cât și la nivelul universal al Bisericii, unde același segment din Curie care se ocupă de sfinți se ocupă și de minuni. Întotdeauna se pleacă de la premiza că minunea nu a existat, poziție numită și "atitudine negativă". Nu ajunge ca cineva să declare că s-a vindecat, ci trebuie să fie vorba de o boală a cărei vindecare să fie inexplicabilă potrivit stadiului actual al științei, să fie confirmată de 4 dosare medicale (atât boala cât și vindecarea ei, fiecare dintre ele necesitând aviz al unor medici independenți cât și aviz al unor medici desemnați de Biserică), vindecarea să se petreacă instantaneu sau într-o perioadă foarte scurtă de timp, să existe martori și mărturii scrise. Din mii de dosare cu minuni, abia câteva pe an primesc certificarea Bisericii.
Pe urmă, nu trebuie plecat de la ideea că tot ce vine de la protestanți vine de la dracul și că orice protestant suferă de posesie demonică. Schisma el o inspiră, fără doar și poate, rămânând de cercetat dacă acele eventuale minuni tot de la ucigă-l toaca vin. Dumnezeu, care și pe un măgar l-a făcut să profețească, desigur că poate să ofere anumite carisme și celor care rejectează Biserica Lui. El este capabil să transforme răul în bine, a făcut asta de atâtea ori !

3. Posesia nu se vindecă prin simpla rugăciune. Mai întâi, cel cu adevărat posedat a încetat de mult să se mai roage, fiind într-o asemenea stare încât nici nu i-ar fi prea ușor să mai ducă o rugăciune la sfârșit. Este ca atunci când aș avea de dus o greutate mare, de care sunt covârșit. Nu o pot duce singur, am nevoie de ajutor. Dacă povara mea este o greutate materială, atunci am nevoie de ajutor material: oameni care să pună umărul, să pună priceperea lor și sculele lor. Tot așa e și dacă am o asemenea povară spirituală. Nu pot singur, am nevoie de ajutor. Umărul care mă ajută și îmi oferă ajutorul supranatural de care am nevoie este norul de martori al lui Dumnezeu. Priceperea este experiența exorcistului, iar sculele lui spirituale sunt cele ale Bisericii: obiecte sfințite, formule, devoțiuni.

4. Cum putem deosebi minuni făcute de Dumnezeu cu minuni făcute de diavol ? E mult de discutat aici. Subiectul e pasionant în sine și poate fi, uneori, util. Merită dezvoltat cu altă ocazie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote