Subiect: Despre casnicie
View Single Post
  #6  
Vechi 12.09.2007, 16:00:37
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi
dar ce te faci atunci cand sotul este "crestin" si nu vrea sa-si schimbe atitudinea, si nu inceteaza sa-i mai scoata ochii nevestei ca nu e asa, ca nu e pe dincolo, ca nu-i desteapta, ca nu-i priceputa, ca nu-i e un ajutor potrivit, ca nu a simtit dragoste din partea ei si totusi aceasta il iubeste fffff mult,mai sunt la mijloc si niste copii...iar el calca si stramb. Ce mai poti face atunci?
Eu nu pot raspunde pentru acela, dar pot spune ca un barbat se poate schimba daca se apropie de credinta. Deci daca ai rabdare, fiindca exista varianta ca el sa nu-l cunoasca pe Dumnezeu si atunci normal ca pentru el toate sunt privite din alt unghi, adica lumesc ori exista motive de divort, dar Biserica nu incurajeaza acest lucru, desi desface cununii.
Omul, este bolnav sufleteste in primul rand. Crestinul trebuie sa privesca lucrurile altfel. Trebuie rabdare indelunga fiindca cel bolnav trebuie ajutat nu cel sanatos. Unii au sansa sa se trezeasca mai devreme altii mai tarziu iar altii poate niciodata. Deci tu alegi daca poti sau nu sa ai rabdare.
Redau mai jos ceva ca sa intelegi mai bine:
"Multi oameni cred in Dumnezeu, dar nu stiu cati cunosc din experienta lor pe Dumnezeu. Multi merg la Biserica, dar putini se vindeca. Multi, mai ales teologi, posesori ai diplomei de Facultate de teologie, au multe cunostinte privitoare la Dumnezeu, dar putini poseda cunoasterea lui Dumnezeu. Multi se numesc crestini, dar putini au sanatate duhovniceasca. Dincolo de legile biologice si fizice care regleaza viata, exista si legile numite duhovnicesti. Prin termenul legi duhovnicesti nu inteleg simplu Legea lui Dumnezeu, ci legile mistice care regleaza viata duhovniceasca. Multi dintre noi suntem fascinati de legile exterioare, aparente si ignoram cu desavarsire legile duhului. Cred ca necunoasterea acestora din urma constituie boala duhovniceasca, in timp ce cunoasterea lor constituie sanatate duhovniceasca. Intr-adevar cel care are sanatate duhovniceasca priveste lucrurile vietii prin alta prisma. Mintea lui este inrobita de o alta viata. Se misca, se poarta si se duce in alta lume. Abordeaza viata din alte perspective. De aceea este si de neinteles de catre mintea lumeasca. Acest fapt desigur nu inseamna ca crestinul care dispune de sanatate duhovniceasca este insensibil la durere, nu se intristeaza niciodata, dar stie sa mute tristetea lui la alt nivel. Biserica prin toata viata se lupta sa ofere oamenilor sanatatea duhovniceasca." ("Psihoterapia Ortodoxa" continuare si dezbateri - Mitropolit Hierotheos Vlachos)
Reply With Quote