View Single Post
  #47  
Vechi 22.09.2013, 21:25:51
UserAZ UserAZ is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Mesaje: 77
Implicit

Acest mesaj n-am vrut sa-l postez initial aici dar parca se potriveste mai bine decat in celalalt topic, Umberto Eco:

Citat:
Eu sunt interesat de ținuta morală a poporului rus și nu doresc (sau persoanele cărora vreau să le fac pe plac nu doresc) ca acest popor să-și îndrepte nemulțumirile împotriva Țarului. Deci îi trebuie un dușman. E inutil să te duci în căutarea dușmanului, știu și eu? printre mongoli sau printre tătari, cum au făcut autocrații de odinioară. Dușmanul, ca să fie ușor de recunoscut și de temut, trebuie să fie în casă sau în pragul casei. Iată de ce sunt la mijloc evreii. Pronia cerească ni i-a dat, să-i folosim deci, la naiba, și să ne rugăm să existe pururea niscaiva evrei de temut și de urât. E nevoie de un dușman ca să-i dai poporului o speranță. Cineva a spus că patriotismul e ultimul refugiu al canaliilor: cine nu are principii morale se înfășoară de obicei într-un steag, iar bastarzii fac întotdeauna apel la puritatea stirpei lor. Identitatea națională este ultima resursă a dezmoșteniților. Or, simțul identității se înteme*iază pe ură, ura împotriva celui ce nu-i identic. Trebuie să cultivi ura ca patos cetățenesc. Dușmanul e prietenul popoarelor. E nevoie oricând de cineva demn de a fi urât ca să te simți justificat în propria-ți mizerie. Ura este adevărata pasiune primordială. Iubirea reprezintă o situație anormală. De aceea a fost ucis Hristos: vorbea împotriva naturii. Nu iubești pe cineva pentru toată viața, din această speranță imposibilă se nasc adulterul, matricidul, trădarea priete*nului... În schimb, poți urî pe cineva pentru toată viața. Cu condiția să fie permanent acolo, ca să ațâțe ura. Ura încălzește inima” (p. 348).
de aici http://www.sud-est.md/numere/20121125/article_2/

Last edited by UserAZ; 22.09.2013 at 21:34:18.
Reply With Quote