View Single Post
  #71  
Vechi 11.01.2014, 00:46:45
plachibibi plachibibi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2014
Mesaje: 4
Implicit

Eu nu inteleg de ce sare toata lumea asa zisa crestin ortodoxa sau nu, pentru sau impotriva acestui om, care ridica o discutie absolut corecta, spun eu! Este clar ca fiecare dintre noi avem o optiune, sa credem sau nu in ceva,nu deranjam pe nimeni! Asa cum dl.Corut nu ma poate obliga sa cred in ceea ce sustine dansul, nu vad de ce adeptii religiei crestin-ortodoxe se simt atat de ofensati si incearca sa spuna si sa sustina ca ceea ce cred ei este adevarul absolut! Orice problema consider ca trebuie discutata cu respect si nu cu acuzatii si injuri care nu fac decat sa indice lipsa de capacitate a unora in a putea gasi un raspuns logic,argumentat,conform vremurilor in care traim!? Ca doar pe aceste lucruri ne bazam zi de zi, sau ar trebui sa facem asta; acasa in familie, la serviciu etc.
Pentru mine religia este o meserie ca oricare alta,prin care unii oameni, ca si noi,isi castiga existenta! Nu am nimic impotriva pana la punctul in care se incearca in mod evident si voit nu numai sa se castige niste bani nedeclarati, pentru care alti oameni fac puscarie, ci si sistematic se incearca prin diverse forme sa ne faca pe noi, oamenii de rand sa credem ca ei detin adevarul absolut! Aici este toata discutia! Daca in mod oficial, s-ar afirma clar ca preotii sunt doar niste oameni care isi fac meseria pt a putea trai ca noi toti dealtfel, s-ar rezolva totul! Dar ei nu se multumesc cu atat!
Ca sa numai lungesc dicutia in n directii, vreau sa scriu doar ca noi cu totii suntem doar niste oameni, ne place sa credem ca evoluam, numai putem gandi azi ca acum 100 de ani, se facem proba clara a ceea ce gandim si scoatem pe gura si sa sustinem cu fapte!
Nu sunt nici pro DL Pavel Corut, insa atentie,tind sa fiu contra religiei si adeptilor ei, mai ales datorita reactiilor sau lipsei lor! Sanatate la toata lumea!
Reply With Quote