View Single Post
  #75  
Vechi 11.01.2014, 10:52:51
plachibibi plachibibi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2014
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Despre Pavel Corut... Dumnezeu cu mila... El cu-ale lui, noi cu-ale noastre... Doar ca, bietul de el s-a apucat sa-i scrie Patriarhului, despre una-despre alta... Probabil de-aici s-a starnit taraboiul...
Cat despre celelalte... iarasi spun: fiecare cu parerea lui. Adevarul nu-l detinem (nici macar) noi! Din cand in cand, Dumnezeu ingaduie sa-i fie relevat cate unui "ales", si asa ne parvine si noua: prin prooroci, prin Sfintii Parinti... Banuiesc ca de Mantuitor e mai greu de acceptat, din punctul tau de vedere, stiind ca Iisus n-a scris nici macar o notita de care sa avem habar... (Sau poate momentul cand i s-a adus femeia adulterina spre judecata, iar El scria pe nisip, dar nu stim exact, ce!...)
Eu spun ca, atat timp cat nu ti-a cerut nimeni contributia pentru biserica, nici bani de lumanari, nici nu te-a obligat sa contribui la ridicarea vreunui lacas de cult, si atat timp cat nu stim ce inseamna exact notiunea de preot, (sa te fereasca cel de sus sa iti alegi cu inconstienta, o meserie care sa prezinte un astfel de risc, fiindca este infinit mai bine sa dezamorsezi bombe, decat sa platesti pentru pacatele pe care le dezlegi cu subiectivitate si partinire), atunci nu vad de ce nu s-ar salaslui pacea in sufletul nostru... Purtatul de grija a celor ce cred (nu a celor "religiosi"), este o meteahna ce aduce riduri si dureri de stomac!...
Sanatate multa!
Va salut!
Nu e nevoie sa imi ceara in mod direct sau sa ma oblige la plata, ca sa pot crede sau nu,sa pot avea o opinie sau nu!
Este o institutie prin care se fac bani, punct! Daca s-ar recunoaste acest aspect nu ar mai fi probleme de nici un fel!
Reply With Quote