Subiect: ECUMENISMUL
View Single Post
  #640  
Vechi 04.09.2017, 21:20:10
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Domnule Palamist, inițial am crezut că sunteți rău intenționat. Îmi cer scuze.

Sunteți doar prost informat.

Iată câteva nume: Ioan al Crucii, Ecaterina din Sienna, Thomas Merton, Padre Pio, Faustina Kowalska, Ignatiu din Loyola, Anton de Padova.
Pai da.Nu m-ai contrazis:mi-ai dat doar niste exemple de sfinti catolici.Iar catolicismul respinge misticismul:intrebarea e :cum au ajuns ei la sfintenie daca nu prin mistica?
Despre rugaciunea inimii spuneti ca e autohipnoza, ca e o mantra, ca seamana cu practici orientale dar invitati la Vatican yogini tibetani sa va-nvete cum e cu concentrarea:alea nu sunt practici orientale?

Eu nu neg posibilitatea existentei sfintilor catolici (dupa schisma ).Dar vreau sa subliniez un lucru foarte important:acei sfinti au ajuns la sfintenie nu datorita catolicismului, ci in pofida catolocismului care respinge misticismul.Ei au ajuns la performante prin tehnici asemanatoare celor din ortodoxie sau chiar luate din isihasm.Isihasm pe care catolocismul (inca) il respinge, dar invita la Vatican yoga tibetana (un amestec de magie si demonism intr-un invelis de dogma budista).

Ioan al Crucii e preferatul meu („Noaptea intunecata a sufletului”).
Reply With Quote