Subiect: Divort mai usor
View Single Post
  #9  
Vechi 12.09.2008, 14:04:08
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Noesis, am convingerea ca oamenii pot trece peste perioadele grele si isi pot reveni, salvandu-si casnicia. Cine nu incearca, nu are cum sti. Iar cei care au incercat, si totusi nu se poate repara nimic, pot divorta. Am totusi impresia ca unii renunta prea usor. Viata este o lupta, deci te lupta in primul rand pentru familie. Nu cunoasteti pe nimeni, care a trecut de o criza in familie, si si-au revenit? Nu ati vazut ca legaturile devin mai puternice dupa asa un "cutremur"? Si cate evenimente placute vin dupa ce ai invins "zeul razboiului"...Ori daca te desparti, nu ar mai fi putut trai impreunaacele momente fericite, legate de cuplu si de copilul lor.

"Oricine e dispus sa aiba relatii extraconjugale cu oricine si oricand" se refera la situatia din tara in care ma aflu si in care exista de ani buni acest divort administrativ. De multe ori nici nu se ajunge la situatii limita, ci pur si simplu "vor sa incerce altceva", dupa cum spun ei. Aici, faptul de a avea relatii extraconjugale nu e ceva grav, ci doar o distractie. Si pentru ca si acest divort li se pare prea complicat, acum traiesc impreuna, fara acte; iar in aceste conditii nu-ti mai e frica sa-ti superi partenerul, caci daca nu-i place, poate sa plece oricand.
Ma iertati ca am depasit putin limitele acestui topic, dar lucrurile au legatura unele cu altele. Omul nu mai are rabdare sa repare, ci apeleaza la aceasta formalitate, de multe ori si dintr-o toana.
Reply With Quote