Subiect: ce parere aveti
View Single Post
  #10  
Vechi 21.04.2011, 09:40:20
FlorinS FlorinS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 5
Implicit

Dupa parerea mea nu cred ca este pacat.Pentru ca ce se intampla in ziua de astazi este ingrozitor.Ca sa iei o parohie trebuie sa platesti o anumita suma de bani, si nu numai pentru postul de preot, in general ca sa te angajezi si sa ocupi un post de lucru trebuie sa platesti, ceea ce este dureros.Nu mai conteaza harul pe care il ai sau cat de mult ai invatat sau cat de bine faci meseria respectiva ci conteaza cat de mult ai dat, si este foarte rau asa, pentru ca altii se straduiesc sa ajunga undeva pe propiile puteri fara "ajutorul" banilor.Numai ca toate acestea se intampla aici pe pamant stim cu totii ca la Judecata de Apoi, persoanele care fac acest lucru, adica dau spaga ca sa obtina ceva, ca sa ajunga in Imparatia Cerurilor, vor intra pe baza faptelor pe care le-au facut in aceasta viata si nu Il pot cumpara cu bani.Acolo in sfarsit se va face dreptate.
In legatura cu subiectul tau, dupa parerea mea, atata timp cat respecta randuiala si nu aduce cuvinte impotriva lui Dumnezeu, nu pierde sufletele indreptandu-le pe calea gresita ci dimpotriva le arata calea mantuirii, este un lucru bun.De ce? Pentru ca orice crestin, fiecare din noi suntem responsabili sa-i indreptam pe cei cazuti, sa le aratam ca aceasta cale stramta duce spre mantuire. Si atunci daca acest om face acest lucru, ce este rau in asta, sau care este pacatul. Sa nu uitam ca si Sfintii care au trait in pustie i-au slujit lui Dumnezeu si nu au pacatuit ci s-au mantuit,ba chiar au devenit Sfinti.
Sper ca raspunsul meu sa nu fie luat in nume de rau asa cum se obisnuieste pe aici din cate vad. Adica daca pun o intrebare sau postez un topic, apar cei care doresc nu mai rau si certuri in loc ca fiecare din noi sa dam un sfat oricare ar fi el si sa-l lasam pe cel care citeste sa aleaga care sfat este bun sau rau. Doamne ajuta si va doresc Sarbatori fericite si in continuare un post usor si de folos.
Reply With Quote