View Single Post
  #3  
Vechi 25.07.2011, 15:49:16
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Doamne ajuta sa reusesti sa urmezi in continuare acest stil de alimentatie.
Totusi mi se pare destul de costisitor si din punct de vedere material dar si ca timp. Eu una n-as putea sa-l urmez marturisesc sincer. In primul rand pentru ca am un adolescent care in momentul de fata imi "mananca si urechile" asa foame are in el. Trebuie sa-i gatesc nu sa-l ametesc cu diete disociate. In al doilea rand iti trebuie timp si bani ca sa cauti pe piata sau supermarket alte legume care sa inlocuiasca necesarul. Pai daca rosii nu, vinete nu, ardei nu, mazare nu, varza nu, ciuperci ce mai ramane din ce exista momentan pe piata?
Aproape nimic! Fructele nu te satura ba din contra iti deschide apetitul daca le consumi inainte de masa.
Costisitor nu este deloc, crede-ma (carnea, branza si ouale sunt mult mai scumpe). Acum deviem putin de la sbiect dar ma simt dator sa iti raspund referitor la copil. Faptul ca este pofticios nu este bine (e un "dar" primit de la voi - parintii lui). Te sfatuiesc in al ajuta sa renunte incet la la pofte. Pofta stomacului il va duce la alte pofte . Asta nu inseamna sa il tii flamand (Doamne fereste!)...dar sa incercerci sa-l faci sa devina un om mai cumpatat din toate privintele, nu numai cu mancarea.

Daca nu te poti tine nu e problema, dar disociza-le asa cum am precizat in Ritmurile Calendarului Ortodox (aici ai carne, branza, oua) dar sa in vedere Lista Interziselor .
Acum referitor la varza - atentie am precizat doar varza gatita este interzisa - dar varza cruda este medicament pentu noi. Noi trebuie sa transformam mancarea in medicament pentru om si nu in otrava. Acum ca si legume si cereale sunt nenumarate ...uite iti insir cateva: cartofi (copti de preferat), brocoli, conopida, gulie, vaza, ridichi, dovlecel .... fasole pastai, bob, soia, linte, naut... De exemplu poti gati cu o maioneza sanatoasa folosind Digesta (faina vegetala din porumb) combinata cu apa si putin ulei.

Citat:
Īn prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Daca si placerea gustului ne-o luam din viata asta ce ne mai ramane ? Sa nu-mi spui ca dragostea ca-ti voi raspunde ca si aia trece tot prin stomac...
Placerea = pacat.

Last edited by ovidiu b.; 25.09.2013 at 01:19:32.
Reply With Quote