View Single Post
  #54  
Vechi 17.01.2010, 15:45:50
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Impresii din pelerinajul in EGYPT

/
IMPRESII DIN EGYPT
[SIZE=3] [/SIZE]
Este vorba despre Egyptul istoric si Egyptul crestin[copt]
Precizare:coptii sint crestinii din Egypt care totalizeaza peste 5 milioane,care isi pastreaza traditia,calendarul si Liturghia.Cuvintul copt si egiptean deriva din cuvintul grec”Aigyptos”,desemnind locuitorii tarii ;fonetica cuvintului a evoluat in cuvintul “Gypt”,in araba,ce se traduce in”Copt”in franceza,astfel biserica egipteana fiind sinonima cu biserica copta.
INTRODUCERE

Datorez aceasta iesire in lumea egipteana Sfintului mare mucenic MINA,la care m-am rugat sa ma ajute sa ma inchin la moastele sale din Egypt….si dupa doua saptamini eram inscrisa deja la Patriarhia romana ,asociatia diaconia.Desigur ca urmarind programul mi-am dat seama ca nu este vorba de pelerinaj ,ci de o excursie care viza Egyptul istoric ,al faraonilor ,dar si Egyptul copt,crestin adica ,cu vizitarea celor mai multe biserici si manastiri ….era vorba de turism religios ,asa cum din pacate ,fac mai toate bisericile ,daca nu chiar toate,concurind in acest fel la modul cel mai serios cu firmele de turism laice.Am ales totusi aceasta firma de turism religios pentru ca avea incluse cele mai multe obiective religioase ,comparativ cu altele.Spun ca este vorba de turism religios pentru ca nu era inclusa participarea la vreo slujba ,nici cazarea in vreo manastire!Chiar am ramas foarte mirata ca o societate religioasa nici macar nu tine cont de ziua de Duminica,cind puteam sa vizitam bisericile din Cairo si sa participam si la o Sfinta Liturghie la una din biserici ,ca sa vedem si noi cum este.Am fost dusi la …piramide..in ziua Domnului..si la muzeul de egiptologie!!Am observat ulterior pe internet ca firme laice au tinut cont de acest aspect ,care a fost considerat asa de minor si neinsemnat tocmai de o asociatie a Patriarhiei !Ba mai mult am vazut ca a fost lasata pe ultima zi vizitarea acestor biserici ,cind ni se mai termina si noua bateriile de la aparatele foto sau casetele video..sau harddiscul..incit filmarile si amintirile pot avea de suferit dupa doua saptamini de circulatie prin alte parti .
Am trecut cu vederea aceste constatari pentru ca voiam sa ma inchin la SFINTUL MINA;am trecut cu vederea ,tot din aceasta dorinta si greutatile care apar la drum ,noi cei de la distate mari de capitala avind legaturile bune noaptea ,cind mergem cu vagon de dormit si nu ajungem prea obositi in Bucuresti .Dar orele improprii alese de plecare cu avionul erau dupa ora 24!1..asa ca de dimineata pina seara este un timp lung si obositor de stat prin gari..asa ca a trebuit sa alegem transportul de ziua spre Bucuresti,care este mai obositor.Din ARAD nici nu exista decit o sigura posibilitate de ajunge fara riscul de a pierde avionul ,anume internationalul de Viena ,care pleaca la ora 4,15 min dimineata din Arad.Adica asta inseamna somn pina la ora 3 ,iar in a doua noapte somn in Cairo dupa ora 3,30 din noapte ,dupa ce dupa amiaza si seara dinainte de plecare le-am petrecut prin gara de nord si aeroport.Asa se explica de ce nu eram din tara decit 6 persoane ,restul fiind din capitala sau din apropiere.Dar exista si ore rezonabile de plecare cu avionul ,cu o cursa ce ajunge la ora 1 noaptea ,dupa cum am vazut ulterior ca merg….tot firmele laice!
Iata-ma deci in aeroportul din Cairo la momentul mult asteptat de a pleca cit mai iute la hotel!Ajungem in fata aeroportului unde ne sint aduse bagajele de hamali si de unde ne iau doua autocare mai mici in loc de unul mare cum era normal.Ni s-a explicat ca vom circula cu doua pentru a nu ne aglomera la obiective!!Dar asta s-a intimplat la obiectivele turistice doar ,pentru ca la cele religioase nu era nimeni asa ca sigur ca acolo unde era mai important sa nu fim aglomerati….eram!Si ma intreb atunci ce rost avea sa circulam numai pentru atita lucru in doua autocare de categoria a treia ,uitindu-ma la scaune ele asa erau,in loc de unul si bun si … de categoria a intia,caci drumurile in Egypt sint obositor de lungi..iar dominanta de virsta era intre 50-73 ani ,din cauza pretului foarte ridicat ,concurential cu al firmelor laice!Si mai ales aceasta impartire a cerut prezenta a 6 ghizi ,doi preoti ,doua ghide pe problemele turistice si doi ghizi platiti in Egypt.Pai atunci cum sa mai cred eu ceea ce ni s-a spus ..ca banii pusi de noi pentru acest asazis pelerinaj merg partial pentru societatea de binefacere a asociatiei diaconia !!.Dumneavoastra ati fi crezut daca erati in locul meu!?!...aceasta scuza a pretului ridicat !Apoi de unde stim noi ca firmele laice de turism ,care au tot asa ridicate preturi, nu fac si ele donatii ,mergind pe principiul ca nu stie stinga ce face dreapta.Dar aceasta specificatie din partea firmei diaconia mie mi s-a parut ,in acest context semanind mai mult a lauda!Cum la Dumnezeu nimica nu este intimplator ,tocmai autocarul in care se afla preotul organizator ,ghidul principal ..si in care m-am aflat si eu,avea sa se strice de mai multe ori ,noi trebuind sa schimbam de 6 ori autocarul!Voi relata aceasta pe parcurs la momentul potrivit.Plecam in sfirsit dupa incarcarea bagajelor de catre hamali ,dupa explicatiile ghidului ,la hotelul ZOSER din Cairo ,strabatind ,ni s-a spus zona prezidetiala ..cam prea intunecoasa pentru un asa cartier renumit ,singura lumina mai puternica fiind la casa presedintelui tarii.Trecem prin orasul celor 100 de moscheie si care are un numar de locuitori echivalind cu al Romaniei ,la care se adauga zilnic 400.000 turisti si tot pe atitia lucratori ce vin din extra Cairo,adica din imprejurimi.Iata-ma in sfirsit in camera hotelui la momentul mult asteptat al hodinei ,dupa atitea peregrinari pina la aeroportul H.COANDA

CUPRINSUL.
ZIUA INTIIA
Reply With Quote