View Single Post
  #57  
Vechi 19.01.2010, 01:14:47
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit egzpt,prima zi+continuare

FABRICA DE PARFUMUMURI
Plecam de pe platoul cu piramidele si de la Sfinx,pe o caldura torida si foarte aproape ne oprim la o fabrica de parfumuri.Intram inauntru ,urcam la primul nivel ,unde sintem invitati sa luam loc pe niste banci- fotolii la niste masute ,unde ni se serveste ceai de ibiscus ,un ceai ca si vinul nostru rosu si care este rece si racoritor.Acesta impreuna cu racoarea dinauntru ne prind excellent dupa caldura de afara pe care a trebuit sa o toleram pe platoul Giza.Admiram ,in timp ce bem ceaiul, vitrinele cu multe obiecte din sticla de culori si forme diferite ,care sint sticlute pentru pastrarea parfumurilor sau mici candele unde se pun citeva picaturi si mai jos pe acelasi support se aprinde o luminare mica ,din acelea cum se gasesc la noi ,caldura de la flacara luminarii evapora parfumul care se raspindeste in camera.De fapt aici se fabrica esentele de parfumuri ,din care se pot face apoi ..si la casele noastre daca dorim, apa de toaleta,lotiune sau parfum ,punind dupa o anume reteta in combinatii esenta de parfum cu alcool si apa distilata.Ni se inmineaza o lista cu parfumurile ce se fac la aceasta fabrica si un arab ce stie romaneste ne explica cum se aplica picaturile de esenta ,doar o picatura pe frunte si pe fiecare obraz ,ele,esentele, fiind foarte puternice.Au esente pentru uz intern ,folosite pentru diverse boli de stomac.de intestine ,diabet,artere-circulatie ,cholesterol ,imunitate,infectiicalculoza,pentru activitate sexuala,sistemul nervos,stimularea apetitului,,gingivite ,infectii de corzi vocale,.Ni se prezinta o lista cu 53 esente de parfum pentru uz extern.Ni se da dupa ce alegem din acea lista, pe mina ca sa mirosim sa vedem daca ne place ,in diverse locuri, cu esente diferite,caci fiecare si-a ales minimum 4 esente ,atitea fiind intr-o cutie ,variind numarul de mililitri ;erau sticlute de 30 ml ,70 ml si 100ml ,la cea de-a doua si a treia marime se dadea si un bonus de doua obiecte ,o sticla eleganta pentru a pune parfumul si o candela mica,la 100ml se dadea inca o sticluta de parfum. Eu mi-am ales 4 feluri de esente,anume:Lotus Flower,papyrus.cleopatra,si Five secrets,dar si o sticla cu Sandal Woods buna pentru frectii in reumatism .M-am tirguit sa obtin si eu ceva pentru ca in loc de 4 sticlute de 30 ml ,care costau 75 euro ,am mai ales si pe ultima ,a cincea..si am obtinut o cadela .Ni s-a spus ca francezii iau de la ei din Egypt aceste esente si fac parfumurile frantuzesti ,renumitele parfumuri ;ni s-a spus si ce fel de parfumuri fac si din ce esente.De ex.din Five Secrets ,francezii fac parfumul Chanell.Stiu ca cele 4 sticlute de 75ml costau 100 euro.Am plecat multumiti de cumparaturile noastre de la fabrica de parfumuri ,o experienta inedita si interesanta ,la
Reply With Quote