View Single Post
  #58  
Vechi 19.01.2010, 01:17:27
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Egypt

MUZEUL DE EGIPTOLOGIE DIN CAIRO


Aci am stat aproape jumatate de ora sau chiar mai mult asteptind sa ne vina rindul la intrare, inauntru fiind foarte multa lume din numeroase tari .Am profitat de acest fapt pentru a admira curtea in care am intrat pe o poarta din fier forjat ,pazita de politisti ,unde am trecut prin filtru ca la vama, cu posetele.Filmatul si pozatul in interiorul muzeului sint interzise cu desavirsire ..nu e de ales… decit sa riscam o confiscare de aparate!Am admirat cele 4 statui ale zeului Horus expuse in parcul din curte ,precum si intrarea in muzeu care avea deasupra capul zeitei Hathor,zeita cerului si a iubirii,care poarta pe cap emblema sa caracteristica ,discul solar incadrat de doua coarne de vaca.De mentionat ca in curte domina iarba si sint putini copaci.In sfirsit intram si grupul nostru ,intr-un hol la parter ;apar statui a zeului Horus ,dar si a unor faraoni de marime naturala .Avem aci ghid egipten care ne spune in limba engleza ,ne explica simbolurile din anumite grupuri de faraoni si zei ,cele mai multe astfel de statuete fiind de culoarea neagra.Ghida pe probleme turistice ne traduce in romaneste.A trebuit sa asteptam uneori sa se elibereze un anumit grup statuar de catre alte grupuri care ascultau si ele explicatiile ghidului lor .ACI AM INTILNIT NEMTI ,ENGLEZI ,FRANCEZI ,RUSI ..ETC..fiecare cu ghid ,in grupuri ,aglomeratia fiind maxima in muzeu!! ….dar din pacate nu si la manastiri unde eram numai noi ,cu 2 exceptii ;oare ceilalti europeni nu erau crestini?!?.Lipsa de la obiectivele religioase ,care sint de importanta maxima in Egypt ,si prezenta din abundenta numai la obiectivele cultural-istorice dovedeste inca o data dezinteresul fata de credinta crestina a europenilor care-si zic crestini ,dar nu sint, devreme ce sint asa de dezinteresati de manastirile renumite din Egypt!si de locurile pe unde a calatorit si stat in Egypt Sfinta Familie!Simbolistica bogata a statueteor faraonilor si religia politeista mi s-au parut obositoare spre a le intelege si mai ales a le retine pe parcursul explicatiilor.Am retinut ca istoria lor este foarte veche cu 5000 ani i.Ch.Aci in muzeu se afla tot ceea ce s-a gasit la piramide si in mormintele faraonilor ,care nu au luat drumul European in decursul timpului si nu au fost rapit de hoti ,cautatori de comori..Exista inca un nivel,etaj ,unde se afla multe lazi ,in care au fost tinute bijuteriile, sarcofage foarte frumos lucrate ,tronuri ale unor faraoni,scaune aurite cu multiple simboluri pe ele.Am vzut statueta faraonului Chefren,citeva ale faraonului Myckerinos,un grup de 3 statui cu zeita Hathor la dreapta lui si la stinga fiind alte figure diferite in fiecare din cele 3 grupuri statuare.Apoi cele doua statui ale printesei NOFERT SI ALUI Ra-Hotep,inalt preot si commandant al armatei ,acestea avind ochii incrustati cu crystal ,iar la git un colier,pe cap printesa are o peruca neagra strinsa pe cap cu motive florale .Este cel mai frumos grup statuar ,care dateaza din vremea Vechiului regat de aproximativ 2600 ani ,descoperite intr-un mormint de linga piramida Meidun.Foarte interesanta este si statuia unui scrib ,ce sta cu picioarele incrucisate si cu un papyrus pe genunchiCorpul are proportii anatomice foarte frumoase ,iar capul acoperit cu o peruca pina la umeri ,ne dezvaluie doi ochi ,parca vii ,care sint –irisul din obsidian ce reflecta lumina ,iar conturul din malachit negru.Vechimea este de 2460 i.Ch.Am vazut si statueta din fildes a faraonului Cheops ,de 7,5 cm inaltime.La etaj am urcat sa vedem pe linga lazi si tronuri ,sarcofage si multe obiecte precum margele ,coliere ,si colectia funerara a lui Tutankhamun,compusa din 48 de capodopere,cele mai importante fiind masca de aur a lui si sarcofagul.
Reply With Quote