View Single Post
  #15  
Vechi 30.04.2009, 08:27:57
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Frumoasa intamplare.
Ma bucur sa aud ca astfel de lucruri se petrec inca si se vor petrece, spre slava lui Dumnezeu, pana la sfarsit.

Tin minte un caz dintr'o predica (deci nu cunosc personal).
Un parinte avea biserica langa discoteca. Va dati seama ce lupta avea parintele cu zgomotul si zarva. Intr'o noapte de Inviere, nemairezistand la decibelii ce patrundeau pana si prin zidurile bisericii, si'a facut Cruce si a iesit din biserica. A intrat in discoteca, a mers in cel mai vizibil loc cu putinta si... va dati seama, muzica s'a oprit (nu din respect, ci din uimire). Atunci a zis doar atat: "Hristos a inviat!" Si intr'un cor s'a auzit: "Adevarat a inviat!" Iar parintele a zis din nou: "Mai, fratilor, daca a inviat Hristos ce cautati aici la aceasta ora din noapte? Haideti mai intai in biserica, iar mai apoi va veti intoarce la cele de aici." Si roadele am inteles ca au fost multumitoare.

Dragostea este singurul lucru care'l poate schimba pe om in mod roditor. Poate si frica sau pedeapsa, insa un om mare doar prin dragoste si iertare poate fi mantuit. Daca parintele incepea sa zica cuvintele seci care oricum niciodata nu prind in inimile acelora: "Vai, nu e bine, este pacat.", si altele asemenea, nu stiu daca ar fi iesit unul de acolo. Dar asa, multi au iesit.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote