View Single Post
  #15  
Vechi 12.02.2010, 23:21:18
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Am citit aici despre discriminarea femeii în ortodoxie:

http://ebooks.unibuc.ro/istorie/ciup...reabibliei.htm (ce ironic, autorul are numele Moise)

Puteți citi tot, dar dau un exemplu care mi se pare cam exagerat:

"Biserica Ortodoxă consideră femeia murdară pentru că a adus pe lume un copil, practica bisericească interzicând femeii lăuze să intre în biserică până nu i se citesc moliftele de curățire: �(�) iartă pe roaba Ta aceasta, care a născut, (�) și o curățește pe ea de întinăciunea cea trupească, ca să intre cu vrednicie în biserica Ta, (�) spală-i întinăciunea trupului și necurăția sufletului, (�) iartă și pe ce care s-au atins de dânsa "

Să înțeleg că a naște e un păcat. Înțeleg că în opinia bisericii păcatul originar a făcut ca oamenii să se înmulțească, să se nască, să moară etc. Dar a considera nașterea un păcat... Haideți, chiar până acolo?

Dumnezeu a (ar fi) zis "înmulțiți-vă". Deci Dumnezeu ne-a sfătuit să păcătuim. De ce se continuă cu ideile astea aberante? Cum poți să îi spui unei femei că e întinată și că a păcătuit pentru că a adus pe lume un copil? Lăsând la o parte orice circumstanță... Cum?...
Faci referire la un articol tendentios.
Chiar daca informatia in sine nu este falsa, este incompleta, tendentioasa, voit rastalmacita pt a se sustine un punct de vedere neortodox.
Acesta este un articol anti-crestin si pro-avort.
Eu nu sunt cea mai in masura sa raspund la acest mesaj, nu am suficienta pregatire (un preot ar fi fost binevenit), dar spun si eu evidenta.
In primul rand ce legatura este intremutilare genitala si crestinism? Absolut nici una. Exemplul este pus acolo doar pentru a trezi oroarea cititorului (care scapa din vedere ca nu este o practica crestina), pentru a crea o stare de dezgust si indignare inainte de a citi "argumentele".
Apoi referitor la "necuratia" femeii, nu vad discriminarea. Si barbatul se supune anumitor reguli daca are scurgeri.
(Nu stiu exact care sunt regulile privitoare la rani, ca sa le redau aici.. dar macar bunul simt imi spune sa nu ating icoane daca am rani pe degete, sa nu sarut icoana daca mi-au crapat buzele de la frig si am rana.. etc. Sangele nu este permis in biserica).
Scurgerile la barbati si femei sunt consecinta pacatului, sunt o expresia a firii omenesti cazute . Adam si Eva inainte de cadere nu aveau asa ceva. (cineva afirma mai demult pe forum ca sfintii/sfintele nu au scurgeri.. nu stiu daca este adevarat, eu nu am citit despre asta.. Dar nu mi se pare deloc absurd).
Reply With Quote