View Single Post
  #10  
Vechi 16.11.2010, 16:43:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Nu este nici un artificiu Andrei.Urmarea lui Hristos este o urmare constienta,o urmare in spirit,in Credinta iar faptele nascute din Credinta vor fi roadele dupa care ii vei cunoaste pe cei care au facut asta.Uita-te in 3 pasaje din Sfanta Scriptura:

I).,,Deci, când faci milostenie, nu trâmbița înaintea ta, cum fac fățarnicii în sinagogi și pe ulițe, ca să fie slăviți de oameni; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor." (Matei 6:2) ,,Iar când vă rugați, nu fiți ca fățarnicii cărora le place, prin sinagogi și prin colțurile ulițelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor"(Matei 6:5) ,,Când postiți, nu fiți triști ca fățarnicii; că ei își smolesc fețele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat grăiesc vouă, și-au luat plata lor. "(Matei 6:16)

Este evident ca Hristos a pledat pentru sinceritate in contra fatarniciei,a falsei credintei si a zelului orbesc.Se poate vedea sentinta divina pentru asa ceva ,,și-au luat plata lor".A cerut in schimb sinceritate,discretie,dismularea greutatilor ca sa nu devina prilej de cadere pentru altii:

II).,,Tu însă, când faci milostenie, să nu știe stânga ta ce face dreapta ta,Ca milostenia ta să fie într-ascuns și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție."(Matei 6:3-4) ,,Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție."(Matei 6:6) ,,Tu însă, când postești, unge capul tău și fața ta o spală, Ca să nu te arăți oamenilor că postești, ci Tatălui tău care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție."(Matei 6:17-18)

Aici se vede clar diferenta atitudinii divine in ceea ce priveste sinceritatea vs fatarnicia.Prima va fi ,,îți va răsplăti ție" in timp ce fatarnicia va primi ,,și-au luat plata lor".Fiecaruia ceea ce merita.Urmarea lui Hristos trebuie sa fie discreta,tainica,sincera,este o cale in primul rand a sufletului,o cale interioara ce se va reflecta si in faptele de zi cu zi.

Daca doresti sa impresionezi ca un fariseu,atunci iti faci o cruce de lemn si o tulesti pe strazi cu ea in spate ca sa arati ce mult suferi tu desi tot demersul tau va pleca in primul si in primul rand din dorinta de a fi laudata propria ta persoana si nu pentru a fi proslavit Cel de Sus.Nu este o regula generala(exceptie ,,cei nebuni intru Hristos")dar granita intre fariseism si credinta sincera, smerita si plina de pocainta este(din pacate) din ce in ce mai subtire.

Nici macar Celui de Sus nu-i plac manifestarile publice grandioase dar lipsite de sinceritate,de Credinta,neinsotite de roade in viata de zi cu zi:

,,La ce Îmi este bună tămâia care vine din Șeba și scorțișoara din țară depărtată? Arderile de tot ale voastre nu le voiesc și jertfele voastre Îmi sunt neplăcute"(Ieremia 6:20)

Urmarea lui Hristos nu este ceva festiv Andrei,ceva in care te falesti public.In Pateric(parca) parca un parinte a vazut cum un laic(parca cu familie) era mai avansat in Credinta decat el care era ascet.Nu ti-a pus nimeni o limita cum sa o faci,este o cale pentru fiecare,nu toti vor ajunge asceti dar fiecare poate urma mesajul transmis de Mantuitor.Vor fi oameni carora Cel de Sus le-a randuit sa mearga pe o cale mai aspra dar asta nu inseamna ca restul nu vor avea calea lor.Toti primim o sansa Andrei sa-L urmam,Cel de Sus stie mai bine ca noi cat putem si ce putem.

Asta este ce cred eu.Mai cauta si tu pentru ca sa-L urmezi pe Mantuitor inseamna sa-L cauti mai intai,sa incerci sa respecti ceea ce a spus:,,Iisus a răspuns și i-a zis: Dacă Mă iubește cineva, va păzi cuvântul Meu, și Tatăl Meu îl va iubi, și vom veni la el și vom face locaș la el" (Ioan 14:23)
Da, dar vad ca ai deviat de la subiect, aici nu era vorba de URMAT si IMITAT care-i altceva, aici vorbeam de lasat TOTUL( bani, casa, familie, copii mici de izbeliste, sotie care depinde de tine) si sa pleci pe coclauri chipurile "sa propavaduiesti" de Hristos.

Eu de aceasta instalatie straina scripturii vorbesc.

Cind se stie foarte bine ca pentru un familist cu gospodarie si copii de crescut IN ORICE SOCIETATE, propavaduirea LUI este FAMILIA LUI, Dumnezeu este in ochii copiiilor pe care-i are de crescut, nu de a-i lasa pe strazi , in timp ce el are chef de duca... aici este aberatia aparuta in traducerile biblilei.
Apostolii SUB NICI O FORMA NU SI_AU LASAT FAMILIILE PE STRAZI ca ar fi fost linsati de neamuri si de vecini!, intelegi cum sta treaba ?

Ce faci iti lasi nevasta sa se prostituieze pentru a-ti putea creste copilul pentru ca tu esti o haimana cu chef de duca?...nu are sens scripturistic.

Last edited by andreicozia; 16.11.2010 at 16:51:52.
Reply With Quote