View Single Post
  #19  
Vechi 09.12.2011, 17:12:34
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

La inceput parea ca nu accepti ideea ca alte specii sa aiba acelasi sistem de formare al oului precum gaina, pt ca ar fi o problema.
Am intrebat care ar fi pb.
Raspunsul tau: pb ar fi ca ,, aceasta capacitate ,,extraordinara” a gainii a fost prezentata drept o capacitate unica, extraordinara, dar nu este.”
Astfel , pare ca te contrazici, pt ca se intelge ca si alte specii ar avea aceasta capacitate.
Am zis ca ti-oi fi schimbat convingerea. M-am intrebat cum s-o fi intamplat asta.
Apoi, am citit chestia cu T.E., pe care, am crezut ca ai acceptat-o.
La un moment dat si eu am gandit ca TE ar putea fi o explicatie stiintifica la asemanarea dintre specii si o explicatie a fenomenului Creatiei, intr-o oarecare masura... Am zis ca o zi a lui Dumnezeu, relatata in Biblie, poate sa fie o epoca formata din nu-stiu-cati ani, in care poate ca ar fi avut loc anumite evolutii in cadrul increngaturilor. M-a derutat si ca ai scris de existenta stramosilor comuni, termeni pe care i-am ,,tradus” in increngaturi – si pt ca nu stapaneam prea bine T.E. Ceea ce probabil ai fi vrut sa spui era: un singur stramos comun (din care a aparut tot, inclusiv omul, chipurile, dupa cum spun ei).
M-am grabit cu postarea mea anterioara.
Acum, recitind tot, de la prima pg, am inteles ca de fapt nu esti de acord cu TE si ca tocmai asta ar fi problema pt asemanarea ,,mecanismului” de ouare a diverselor increngaturi (cum ar fi cele din care fac parte crocodilii sau gainile).
Dar, pana la urma, din moment ce unii oameni de stiinta au ajuns la concluzia ca nu prea sta in picioare T.E. din mai multe considerente, printre care si pt faptul ca nu s-a gasit in structura pamantului urme ale vre-unui animal preistoric din care sa fi evoluat ceea ce exista azi, nu prea avem de ce sa ne facem griji. De ce a facut Dumnezeu asemanarile dintre increngaturi ? El stie.
Cum de a prefacut Iisus Hristos , la nunta din cana Galileii, apa in vin? El stie. Si nu a fost nevoie de evolutie si timp pt asta.
Aici doua documentare care infirma Teoria Evolutiei si care sprijina Creationismul:
http://www.revelatia.ro/docs/pledoar...u_Creator.html
http://www.revelatia.ro/docs/actde.html

Last edited by tinutza; 09.12.2011 at 18:34:51.
Reply With Quote