View Single Post
  #332  
Vechi 07.02.2012, 01:09:16
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu port razboi frate,eu ma inspir din practica si nu din teorie,asta e diferenta dintre noi doi De povesti suntem satui... Am citit ce ai scris si iarasi tinzi spre extremism sau poate nu ai inteles in totalitate. Starea lui Adam si Eva de dinainte de caderea in pacat e ceva total diferit,nu are legatura cu firea lumii de azi.
Poate doar daca ajungem sfinti inca din viata asta sa putem sa pregustam putin,dar in rest,nicio sansa. In caz ca ma contrazici,sa o luam atunci altfel: de ce pui accentul doar pe mancare??
Cred ca vorbim limbi diferite. Ti se pare cumva ca eu vorbesc din teorie - legat de alimentatie? Ceea ce iti expun legat de alimentatie pun si in practica - deci nu iti vorbesc din "pifuri". Si care e practica ta? hmmm ...as fi putut continui putin aici dar ma opresc ca imi esti simpatic.
Dar despre ce fire ar trebui sa vorbim astazi? Despre firea ta sau mea (decazute) - sa ne dam exemple de urmat? Sincer ma faci sa rad.
Starea lui Adam inainte de decaderea am expus-o din Sfintii Parinti. Si vezi ca tu confunzi titlul topicului - subiectul topicului este tocmai despre ALIMENTATIE. Tu m-ai luat cu credinta si ti-am expus niste pareri ale unor parinti.

Citat:
Īn prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
De ce nu traiesti in casa cu leul si serpii,ca doar asa faceau parintii nostri,deci hai sa-i imitam? Sau de ce nu umbli dezbracat pe strada,ca ei nu aveau nici haine
Nu ai inteles nimic din ceea ce am incercat sa-ti expun. Insa am sa-ti dau un raspuns simplu. Fiecare dintre noi am putea sa ne sfintim trupurile - tine si de vointa noastra.

Citat:
Īn prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Deci orice paralela intre noi si Adam si Eva mi se pare absurda.
Te invit sa faci tu o pararlela intre noi si Adam ca vad ca cea a parintilor nostri nu e buna.

Citat:
Īn prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu mai fi extremist si nu incerca sa fortezi limita cum se spune.
Prietenul meu Raoul, daca tie nu-ti suna bine in ureche, asta nu inseamna ca nu este si bine. Stiu ca este greu pentru tine sa renunti la anumite mancaruri - dar nu mai incerca sa gasesti tot felul de subterfugii si scuze - nu-ti convine? foarte bine! nimeni nu incearca sa-ti bage pe gat aceste informatii. Expunerea mea este doar la nivel informativ si nu imperativ. Incearca sa faci diferenta.

Last edited by ovidiu b.; 07.02.2012 at 01:12:17.
Reply With Quote