View Single Post
  #333  
Vechi 07.02.2012, 01:40:06
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Cred ca am fost destul de clar in mesajul anterior si ai inteles si tu ce am vrut sa spun. Doar ca incerci sa te eschivezi... Uite,cand au venit la Hristos ucenicii lui Ioan Botezatorul si ai fariseilor,au intrebat ca de ce Sfintii Apostoli NU postesc. Evident ca raspunsul il stii,insa ideea e alta: oare ce mancau ei in perioada in care nu posteau?? Si tind sa cred ca mancau cu totii aceleasi lucruri,inclusiv Hristos. Asa ca nu mai spune ca e total gresit sa mananci carne,lapte,branza,oua.

Si cand spuneam de practica ma refeream la exemplele din viata de zi cu zi. Ti-am spus ca daca tu ai fuma numai Carpati zi de zi si ai sta baut (aici referindu-ma la alcool) zi si noapte,bag mana in foc ca tot nu traiestii cat batranii de ii stiu eu. Bunicul meu a fost un alcoolic toata viata lui,si are 70+ de ani. Daca ai bea tu cat a baut (si inca bea!) el,tare ma mir sa nu-ti cedeze ficatu si alte alea! Dar tot o viata intreaga a baut (si bea) si lapte de capra! Da,lapte,nu seminte si alte mancaruri de oameni bolnavi... Si deja sa ne comparam cu sfintii parinti denota a nebunie! Stiu ca ei mancau doar seminte si aratau mai bine decat cei care se hraneau din belsug,dar pe ei ii tinea HARUL. Asta insa e altceva,alta discutie. Mananca tu carne si tine post doar miercurea si vinerea + cele patru de peste an,si iti zic eu ca o sa fii sanatos tun! Extremismul nu e bun.

Last edited by Raoul; 07.02.2012 at 01:42:16.
Reply With Quote