View Single Post
  #335  
Vechi 07.02.2012, 07:19:41
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Toti se"inspira"din stilul de viata sanatos al taranului dar alege numai ce le place lor;unii spun ca taranii obisnuiesc sa bea o palincuta si sa manance slanina,si ce sanatosi tun sunt,au trait o mie de ani...
Asa este fratilor,dar voi uitati un aspect deosebit de esential in viata lor:munca fizica extrem de grea si conditiile de viata grele de acum 50 de ani.
Normal ca aveau nevoie de o alimentatie bogata in proteine animale deoarece munceau sustinut si inca afara in aer liber,indiferent de vreme.Sistemul lor metaboliza fiecare calorie ingerata,nu era loc de depuneri de grasime si alte anormalitati;se sculau la 5 dimineata si-si incepeau activitatea care dura pana la apusul soarelui,nu stateau tolaniti la tv,nici pe scaun in fata computerului,mergeau pe jos distante foarte mari zilnic caci nu aveau automobile.
Strabunicii mei,gradinari de la margine de Bucuresti,aproape au apucat suta fara a tine un regim evident,ba erau mari consumatori de carne,dar faceau multa miscare chiar si pt niste batrani,mergeau mult pe jos,lucrau in gradina,la vie etc
Degeaba ne dorim sa ne alimentam ca si taranii daca nu ducem stilul lor de viata.
Eu am vorbit cu multe persoane care mi-au relatat despre acele vremuri mai indepartate,ale bunicilor si strabunicilor nostri si mi-au spus in felul urmator: ca alimentatia lor era una destul de usora,carnea fiind mancata destul de rar, mai mult in zile de sarbatoare.
Dupa cum spui si tu,Yasmina,se muncea mult,insa intr-un mediu sanatos,aer curat,poluare nu exista (nici nu e de mirare ca bunicul care a fumat o viata a murit la 80 de ani,cand noi,mai ales ce ce locuim in orase mari inhalam atata toxicitate din aer,cat nu a facut bunicu' intr-o viata de fumator!)
Deasemenea,ca in zilele noastre sa ne incropim o alimentatie cat de cat naturala si sanatoasa,este o adevarata provocare si o tinta,de multe ori greu de atins in totalitate.Insa,suntem datori,fata de noi si cei din jurul nostru,sa incercam sa o facem!
Suntem otraviti zi de zi,prin aceste chimicale inserate in alimente,incepand de la banala paine presarata din belsug cu E-uri,la sarea care contine fenocianuri,zaharul care este facut cu clei de oase si este aproape echivalentul unui drog (da dependenta,se depune ca si grasime si ataca fibra musculara,aviz si celor care fac sport si pe de alta parte se indoapa cu dulciuri),alimente modificate genetic,care sunt cangerigene,ca sa nu mai vorbim de cei care se hranesc cu carnea unor animale indopate de hormoni.
De mezeluri,ce sa mai vorbim,o nenorocire...cremvusti,parizer si altele care se fac pur si simplu din resturi,capete,gheare,pene : pur si simplu arunca resturile de cadavre de animale cu totul in acel malaxor sau ce Doamne iarta-ma este ceea ce folosesc ei si apoi iese "papa bun",gustos datorita aditivilor si atractiv ambalat pentru nefericitii de clienti care nu stiu ce nenorociri isi introduc in organism.Se merge,cred,pe principiul "nimic nu se pierde,totul se transforma"...ce mai conteaza cum si in detrimentul cui,profit sa iasa! :)
Intrebati pe oricine a fost intr-o astfel de fabrica sau daca aveti ocazia sa vizitati personal si va veti convinge de ceea ce va spun.
Iar apropo de ce povestea Raoul cu bunicul alcoolic...am vaga banuiala ca bautura aceea era si este cu precadere una naturala,ca daca ar fi baut saracul licorile care sunt pe piata astazi (facute din pastilute) intr-un asemenea ritm,ma indoiesc ca ar fi atins aceasta varsta venerabila.
Efectele alimentatiei de astazi se vad cu ochiul liber si sunt un DEZASTRU,mai ales pentru populatia tanara,aceasta fiind decimata de tot felul de boli,copii si oameni foarte tineri obezi,femei frumoase pline de celulita si imbatranite inainte devreme (imi aduc aminte ca vara trecuta am vazut o copila care nu avea mai mult de 10 ani,grasuta si plina de celulita pe picioare..a fost socant!).
Insa,asta cred ca se datoreaza si lipsei de educatie a majoritatii romanilor in ceea ce priveste un stil de viata sanatos,pentru ca am fost in Elvetia acum cativa ani,in partea germanica si am vazut diferenta, am ramas impresionata,in mod placut de data aceasta :) ,vazand ca acolo toata lumea facea sport (vreau sa va spun ca erau bunicutzi si bunicutze de peste 70 de ani,a caror musculatura era pur si simplu sculptata,ceea ce aici minune mare daca vezi si la cei de 20-30 de ani),majoritatea se deplaseaza pe bicicleta si au un adevarat cult pentru alimentatie si un stil de viata sanatoase!
La noi multi merg pe principiul ca "o viata am,din ceva tot trebuie sa mor,atunci de ce sa nu ma bucur de ea?!"...da,tot vei muri,insa depinde de tine daca a trai inseamna sa te otravesti constant pentru placerea burtii sau a altor simturi,terminand prin a fi un om adult plin de boli,care nu mai da randament si devine povara pentru cei din jur,sau dimpotriva,sa ai grija de sanatatea ta,fizica,psihica in ideea de a te bucura alaturi de cei dragi si sa ai forta si energie pentru lucrurile pe care le ai de cladit pe acest pamant.
Asa ca,revenind,nici in visele noastre cele mai frumoase nu avem cum sa comparam felul in care traiau bunicii nostri cu ceea ni se intampla noua astazi...asta ar fi vestea nu tocmai roz,insa vestea buna este ca avem puterea de a alege: sa ne informam,sa selectam,sa ne imbunatatim calitatea vietii!
Una dintre solutii cred ca ar fi ca cei care avem sansa sa avem o casuta la curte,sa ne cultivam singuri fructele si legumele sau sa tinem legatura cu tarani despre care stim ca isi cresc animalele si culturile intr-un mod ecologic,sanatos si sa cumparam direct de la producator.
Si mai ales,sa inceapa sa ne pese...de noi,ca daca noi insine nu vom face asta,cu siguranta ca cei care au de profitat de pe urma ignorantei noastre nu ne vor trage de maneca,prioritatea lor fiind profitul si nu sanatatea clientilor!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 07.02.2012 at 07:36:32.
Reply With Quote