View Single Post
  #340  
Vechi 07.02.2012, 10:29:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
@Yasmina Eu ma refeream strict la mine. Mi-am expus parerea personala, cred ca am dreptul acesta. Daca mie imi place mancarea traditionala romaneasca nu inteleg cu ce te dranjeaza pe tine. Daca tu preferi alte mancaruri si iti este bine, n-am nimic de zis. Foarte bine. Fiecare cu ale sale. Stii vorba aceia, gusturile nu se discuta? Nu incerc sa schimb obiceiurile nimanui. Tu cand te-ai mutat din tara, te-ai adaptat asa un doi? Eu sunt recent venita aici si pentru mine este o schimbare majora. 18 ani am fost obisnuita cu un stil, acum este complet diferit si incerc sa ma adaptez. Totusi, nu vreau sa uit complet ca sunt romanca, chit ca stau in Canada. Pace.

Mancarea romaneasca nu inseamna numai tocanita si grasime. De ex. am niste carti din Ro ptr mancare de post, retete culese de la manastirile din Romania. Pic de grasime nu gasesti in acele mancaruri. Sunt retete romanesti de toate felurile, trebuie numai sa alegi ce e mai bun ptr. tine. Depinde si de zona. De ex., cei din zona Deletei manaca mult peste, cei din Ardeal au alte retete. Si eu am intalnit aici multe legume fara nici un gust, de ex. rosiile. Sau fructele de padure. Imi pare rau, dar la mine in casa nu prea se mananca peste. Mai mult carne de pui/curcan. Carne de porc de sarbatori.

Cand am zis ca mananc carne,lapte,oua nu m-am referit ca ma imbuib sau ca mananc zilnic. Totul este echilibrat. Nici nu e sanatos sa mananci in fiecare zi carne,oua si lapte. O cana de lapte la 2-3 zile nu mi se pare ceva rau. Intr-un fel sau altul, eu mananc mancarea cu care am fost obisnuita de parinti si bunici. E gresit sa spui ca taranii mananca numai grasimi. Nu degeaba isi cultiva si legume. Bunicile mele aveau de toate in gradina.Si da, tinea post, avand astfel un echilibru in mancare. E adevarat ca taranii muncesc mult. Am vazut cat se trudesc bunicii mei, cand mai mergeam sa ii ajutam la fan,la gradina etc. Sa stiti ca multi oameni de la tara, se bazeaza pe ce cultiva ei in gradina si pe animale. Nu toti au privilegiul de a tine diete care mai de care.

Totusi, daca omul nu mananca numai vegetale si soia si altele, nu inseamna ca nu este sanatos. Daca e echilibrat, tine toate posturile, se roaga o sa ii fie f.bine. Ce ii prieste unuei persoane, nu este obligatoriu sa ii priasca si altei persoane.

@Roul Usor. Daca lui ii prieste mancarea pe care a ales-o, foarte bine. Este treaba lui. Nu ti-a pus nimeni cutitul la gat ca sa iti schimbi mancarea. Stiu, nici eu nu sunt de acord cu unele alegeri ale sale, insa nu trebuie sa ii dam in cap. Fiecare om este liber sa aleaga ce e mai bine ptr. el. Si nu pot manca usturoi gol. Daca e in mancare il mananc, insa asa crud nu pot. Ceapa mananc. Alba,rosie,verde. Ceapa sa fie. Imi place sa o mananc cu ciorba de fasole sau de cartofi in special. In sfarsit. Repet, este strict parerea mea, nu incerc sa influentez pe nimeni.

Numai bine!
Stai linistita ca si eu am dreptul la opinie.Aici discutam,eu nu am pretentia sa impun nimanui nimic ci doar sa-mi spun parerea ca si ceilalti.Acum,ca ea difera,asta-i alta poveste.
Ti-am dat doar o sugestie sa iei ce este mai bun si din alte culturi si sa nu duci romanismul pana la extreme,deoarece este imposibil ca nici o alta natie sa nu nascoceasca ceva bun!Chestie de realism pana la urma.

Si eu am avut bunici tarani,dar personal nu sunt o traditionalista in adevaratul sens al cuvantului.
Important este sa nu-ti uiti limba sau Doamne-fereste sa nu cumva sa nu-ti inveti copiii sa vb romaneste,cum fac alti emigranti.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 07.02.2012 at 10:36:06.
Reply With Quote