View Single Post
  #4  
Vechi 19.03.2016, 21:11:36
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Tigarile Kogaionon. Succesoarele tigarilor "Carpati". Din tutun curat, original, primul soi de tutun din lume, raspandit si in America, in vremuri imemoriale, de primii misionari ortodocsi care au traversat Atlanticul plutind pe pachete de carti de patristica, insufletiti de dorinta de a-i converti pe apasi.
Esti letal! E o mare pierdere ca tu nu scrii carti, asculta-l pe mai tinarul tau ex-pacient, Sithul ramas din pacate in tara care seamana cu gradina falsa a zmeilor din poveste, aia in care Fat-Frumos, la sfatul calului, da cu sabia in fructe si curge singe. Exact asa e si Romania: se crede gradina Preasfintei Nascatoare, dar e o combinatie intre un tomberon de spital plin de copii nenascuti ucisi si o spelunca de hoti din "inalta societate".
Acu, ce sa zic? eu am abandonat anti-occidentalismul isteric, dar se pare ca intotdeauna orice porcarie e dusa mai departe de altii. Bineinteles, aglutinatii confesional o sa imi sara in cap ca privesc istoria caftelilor religioase si deologice prea rece si neangajat. Nu pot sa inteelg cum subiectivismul religios sau politic poate da echilibru. A nu te indoi de o cauza, e ceva ce eu nu pot experia si intelege. Pur si simplu, nu e pentru mine. Eu privesc cu raceala ce a fost atunci, si la Bukow si la restul, si sint constient ca acei sfinti ardeleni erau agitatori stipendiati de Belgrad si Moscova si asta o zice un quasi-filorus ca mine. Las babelor pietiste si orasenilor filetisti placerea indoielnica a infoielii artagoase pentru "cauza expansiunii Rusiei si cresterii Serbiei, pardon, a credintei".
Reply With Quote