View Single Post
  #135  
Vechi 31.10.2018, 22:57:37
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ai luat toate acestea de pe site-urile stiliste, ca ei sunt cu serghianismul. Tot pe acele site-uri puteai citi ca insusi Patrairhul Tihon a emis o marturisire ulterior in care se dezice de toate actiunile lui antibolsevice si declara loialitate regimului. Asa ca e un nonsens sa discutam despre asta. Toate cultele din Romania si din tarile comuniste au trebuit sa accepte regimurile comuniste, altfel erau interzise. Chiar si in Polonia, unde un timp catolicii s-au impotrivit regimului, pentru ca acesta a vrut sa rupa legaturile cu Vaticanul a catolicilor de acolo, au semnat apoi o declaratie de loialitate.
P.S. Si cu asta am incheiat, tu nu stii despre ce vorbesti nici cand e vorba de religie, nici cand e vorba de istorie.
de fapt am facut eforturi mai mari, stiam cine a fost serghie, despre tihon stiam doar ca s-a opus. anatema este reala, data in 1918, in numele bisericii ruse, niciodata retrasa. stilist, nestilist, serghianism, neserghianism, nu conteaza, anatema e reala. ea trebuie retrasa de biserica, pentru ca in numele intregii biserici a fost data.

in ceea ce priveste declaratiile de loialitate, vad ca acum zici ca au acceptat...
uite ca nu cred ca polonezii au dat o astfel de declaratie si nici nu ma obosesc sa caut. si ca sa-ti fie clar, bor nu a dat asa ceva, au colaborat cu regimul, au facut sumedenie de compromisuri individuale, au facut porcarii individuale, dar Biserica, in intregul ei, nu a facut-o. nu e putin lucru deloc.
astep declaratiile de loialitate ale celorlalti, unguri, cehi, slovaci, care mai sunt...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote