View Single Post
  #1600  
Vechi 18.03.2011, 13:49:41
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Mai trice, vorbesti de parca ai sti ca D-zeu este singurul care face minuni...Am tot repetat pe aici, dar mai repet: Citeste Matei 7, 21-22.
Geony,
Sper sa imi permiteti sa va raspund doua vorbe la acest mesaj chiar daca nu mi-a fost adresat mie.

Paragraful de la Matei 7, 21-22 este acesta:

"21. Nu oricine Imi zice: Doamne, Doamne, va intra in imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu Celui din ceruri.
22. Multi Imi vor zice in ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu in numele Tau am proorocit si nu in numele Tau am scos demoni si nu in numele Tau minuni multe am facut?"

si care se continua cu:

"23. Si atunci voi marturisi lor: Niciodata nu v-am cunoscut pe voi. Departati-va de la Mine cei ce lucrati faradelegea.
24. De aceea, oricine aude aceste cuvinte ale Mele si la indeplineste asemana-se-va barbatului intelept care a cladit casa lui pe stanca."

Dupa cum vedeti, acei oameni fac minunile in numele Domnului, iar una din aceste minuni este exorcizarea ("am scos demoni"). Demonii nu pot fi scosi cu ajutorul altor demoni dupa cum zice Iisus: "Daca satana scoate pe satana, s-a dezbinat in sine; dar atunci cum va dainui imparatia lui?" (Matei 12:26).
Sensul cuvintelor lui Iisus este cu totul altul. El nu spune ca oamenii aceia ar fi facut minunile cu putere de la diavol, ci spune altceva, El arata ca orice minune oricat de mare ar fi ea, chiar si facuta in numele Lui, a lui Iisus (si nu al satanei!) nu are nici o valoare pentru mantuire daca omul nu face voia Tatalui din Ceruri, adica daca nu indeplineste cuvintele pe care El tocmai le pronuntase putin mai inainte si pe care le numea roade, roade dupa care se cunoaste pomul. Iar daca cititi ce cuvinte pronuntase Iisus (in primele versete ale aceluiasi capitol), vedeti care sunt roadele cele bune aratate de El, si astfel o sa gasiti ca roadele sunt:

- faptul de a nu judeca pentru a nu fi judecati,
- faptul de a cere, a cauta, a bate urmate de promisiunea ca vom primi, vom gasi si ni se va deschide,
- si de asemenea faptul de a face aproapelui tot ceea ce dorim sa ni se faca noua

Si adauga Iisus ca in acestea se cuprinde toata Legea lui Dumnezeu, asa cum fusese ea vestita de toti proorocii, adevaratii prooroci.
Pentru ca apoi sa ne spuna sa ne ferim de proorocii mincinosi, cei care nu au roadele mentionate de Iisus mai inainte, adica acela care judeca si care nu face aproapelui ceea ce i-ar placea si lui sa i se faca. Acestia sunt proorocii mincinosi care nu isi iubesc aproapele, si pot ei sa faca gramada de minuni in numele lui Iisus ca tot degeaba le fac daca nu au iubire fata de aproapele. Acesta este sensul cuvintelor lui Iisus, si nicidecum ca minunile ar veni de la satana. Minunile vin de la Dumnezeu insa nu sunt ajutatoare pentru mantuire daca nu exista iubirea aproapelui. Vointa Tatalui este iubirea aproapelui ca pe noi insine, inclusiv iubirea vrajmasilor nostri, acestea sunt roadele cele bune. Fara aceste roade de iubire, pomul se arunca in foc indiferent cate altele a facut omul in numele lui Iisus, chiar si minuni sa fie.
In concluzie, un penticostal care vorbeste in limbi dar are si iubire de aproapele, va fi salvat de Iisus. Daca insa nu are aceasta iubire, se usuca cu sau fara vorbirea in limbi. Si la fel orice alt crestin, inclusiv ortodox.

Last edited by Adriana3; 18.03.2011 at 13:52:58.