View Single Post
  #125  
Vechi 25.02.2013, 22:07:22
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Am priceput, dar nu are nicio relevanță în discuția despre botez.
Ba da, are o relevanta prin faptul ca e considerat un precedent si o cerinta expresa a lui Dumnezeu in relatia cu oamenii.
Acest precedent, aceasta cerinta pe care Dumnezeu Cel Neschimbabil a adresat-o poporului Israel ma face sa concluzionez ca pruncul nu apartine de facto lui Dumnezeu si nu in ultimul rand Dumnezeu LE ADRESEAZA PRUNCILOR CHEMAREA IN BISERICA, DUMNEZEU II DORESTE PE PRUNCI IN BISERICA SA.

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Ți-am răspuns. Recitește postarea.
Dacă întrebarea ai reformulat-o acum să sune mai personal, îți răspund aici:
Eu n-am făcut o "băiță" ci un legământ cu Domnul Iisus Hristos prin botez.
Eu n-am intrat într-o "sectă", ci în Biserică
Botezul nu mi-a dat sau cumulat niciun har, harul vine de la Domnul Hristos, nu de la apă.
Eu nu intenționez să părăsesc Biserica pentru o sectă.
Mulțumit acum?
Termenul "baita" l-am preluat de la tine si tinand seama de importanta botezului suna destul de neserios. Dar l-am preluat de la tine,asa ca nu am nicio vina!

Pai tocmai intrebarea mea suna indirect: in care Biserica ai intrat?
"4.Un singur Trup și un singur Duh, așa cum ați și fost chemați la o singură Nădejde a chemării voastre;
5.un singur Domn, o singură Credință, un singur Botez," Efeseni 4.

Daca un alt neopreotestant doreste sa se "boteze" la tine in cult, voi il "rebotezati"?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote