View Single Post
  #343  
Vechi 07.04.2013, 16:50:23
centesimusdecimus centesimusdecimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.04.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mani Vezi mesajul
Exemplele biblice se reduc la adultii evrei si pagani. Nu exista explicit nici botez de copii
Despre asta e vorba! Nu există, deoarece nimeni nu se naște creștin, ci devine creștin (inclusiv prin botez). Dumnezeu nu are nepoți, are doar copii.

Citat:
În prealabil postat de Mani Vezi mesajul
nici botez de tineri crescuti in credinta crestina.
Credeți că timp de 60 de ani (cât acoperă Noul Testament) nu s-a născut niciun copil în familiile de creștini, ca să fie raportat măcar un singur botez infantil?

Citat:
În prealabil postat de Mani Vezi mesajul
Botezuri ca in NT avem toti, atunci cand botezam pe ateii nebotezati sau pe budisti. Dar in rest, botezurile sunt conform traditiei denominatiei: in BO conform Sf. Traditii, la NP (neo-protest.) conf. traditiei fiecaruia.
Mă iertați că trebuie să vă contrazic, dar noi nu botezăm "conform tradiției", ci conform poruncii Mântuitorului, adică învățându-i și luîndu-le în considerare credința manifestată și mărturisită.

Citat:
În prealabil postat de Mani Vezi mesajul
Crestin e tot omul care crede in Hristos. Dar este membru al bisericii, deci cu drept de participare la Sf. Impartasanie, doar cel botezat.
Păi vedeți că nu puteți ieși din acest cerc vicios? Dacă bebelușul de câteva zile n-a auzit de Hristos ("credința vine în urma auzirii" Rom.10,17), nu I-a înțeles voia și porunca, cum ar putea să "creadă în El" Și dacă nu crede (în felul acesta), cum ar putea fi numit "creștin"și apt a participa la Cina Domnului? Cum s-o ia "spre binecuvântare", când el sărăcuțul încă nici nu știe ce presupune binecuvântarea ori blestemul?

Citat:
În prealabil postat de Mani Vezi mesajul
Sa zicem ca e vorba de un copil de 7 ani care crede in Domnul. Scrie undeva ca nu-i este suficienta credinta, ci mai are nevoie si de studii teologice ca sa fie botezat? Nu este suficient sa-i spui cateva vorbe despre importanta botezului si apoi sa-l botezi?
Teoretic așa este. Eu n-am vorbit de "studii teologice" în vederea botezului, ci de
Citat:
"nivelul de pregătire teologică" adecvat.
E o diferență!

Citat:
În prealabil postat de Mani Vezi mesajul
Cati copii participa la cina in adunarea ta?
În general toți care sunt botezați. La mine în comunitate, cel mai tânăr are 12 ani. În alte comunități, or fi și mai tineri, nu știu...
Reply With Quote