View Single Post
  #10  
Vechi 22.02.2018, 20:20:18
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cea mai mare „pedeapsă” pe care o aplica unui subaltern era aceea de a-l critica de față cu alții, cât mai mulți. Era un fel al lui de a „globaliza” critica, de a prinde în plasa acelei critici cât mai mulți oameni, care se simțeau, cum se spune, cu musca pe căciulă. Interesant este faptul că, deși se purta atât de dur, nimeni nu zicea despre el că este un om rău. Asta este o afirmație pe care o susțin cu tărie, dar recunosc că nu-mi explic de ce lucrurile se petreceau astfel.

Era de o corectitudine fără cusur. Nu s-a putut afirma niciodată că l-ar fi văzut cineva că vine de pe teren, din județ, cu ceva cadouri în portbagajul mașinii, adică alimente, vin, fructe, mă rog, știți cum era pe vremea aceea, dar, desigur, nici acum nu s-a schimbat mare lucru, de pe teren se vine cu de toate. Nu, el nu admitea așa ceva și nostim este faptul că șoferului pe care-l avea îi atrăsese atenția să nu profite și să nu ia ceva de pe la CAP-uri și IAS-uri. Șoferului bineînțeles că nu-i convenea prea tare chestia asta, ceilalți șoferi ai șefilor făceau și haz pe seama lui. Plus că trebuia să vină la serviciu zilnic cu costum și cravată, proaspăt bărbierit și bine dispus, dar asta numai așa, fiindcă nu-și putea permite să facă glume cu „șeful”.

– Ați participat și la petreceri împreună. Cum se comporta?

– Nu era, cum s-ar spune, un petrecăreț. Avea însă grijă să nu adopte o atitudine care să le taie pofta de distracție celorlalți. Bineînțeles că nu toată lumea se simțea relaxată cu dumnealui de față. El nu era un consumator „serios” de alcool și se abțineau de la băutură în exces toți bărbații prezenți. Cea mai mare ”nenorocire” era însă faptul că, în sala de petrecere, fumatul era cu desăvârșire interzis și, în special pe la revelioane, fumătorii stăteau pe afară, în frig, ca să tragă o țigară. El nu mai fuma, dar fusese un fumător convins. Fuma țigări Aroma, fuma chiar mult, până a reușit să renunțe la viciu și să se transforme într-un mare dușman al țigărilor. În sfârșit, la petreceri dansa, și nu dansa chiar rău, deși se înțelege că nu prea avea prilejul să exerseze. Rămânea în dans numai când erau melodii mai lente, îi era teamă de ridicol și nu se lansa în bâțâieli de astea mai tinerești. Nu scăpa niciun revelion, participa în fiecare an la acest gen de petrecere și se retrăgea destul de repede, cel mai târziu pe la două dimineața, conștient fiind că abia după plecarea lui oamenii se eliberau de inhibiții și se distrau în voie. Avea obiceiul să nu rateze niciodată ziua de 8 Martie, când se îngrijea să organizeze petreceri cât mai frumoase pentru „tovarășele femei”. De regulă, „maestrul de ceremonii” eram eu și îi învățasem dorințele și obiceiurile, astfel încât să fie bine organizate aducerea felurilor de mâncare, repertoriul orchestrei, jocurile distractive, mersul tombolei și altele. Nu mă simțeam umilit că mă ocup de astea, aveam timp să mă distrez și eu cu soția în voie, de fapt îmi plăcea să conduc chestiile alea, adică „să mă dau mare”. Știți, eu sunt oltean și oltenilor le place să iasă în evidență.

– Era un om credincios?

– Nu am pătruns niciodată în această intimitate de conștiință. Cred mai degrabă că era detașat de postura practicantului religios ori, poate, credea într-un Judecător Suprem, la care voia să ajungă fără intermediari – preoți și biserică. Niciodată nu l-am văzut făcându-și cruce, dar înțelegeam că nu se împotrivea ca oamenii din jurul său să fie credincioși. De altfel, soția lui, doamna Flori, era foarte credincioasă și știu că își putea manifesta în voie toate câte le presupuneau obiceiurile și practicile religioase.

„Refuza să comenteze știrile proaste, derapajele de orice fel, inspirate și alimentate de așa-zisa noastră democrație”

– După revoluție, când s-a stabilit la Slobozia, și-a manifestat cumva intenția de a reveni, într-un fel sau altul, în politică?

– Doamne ferește! L-au căutat unii și i-au propus să fie consilier județean sau local, să-l pună pe tot felul de liste, dar s-a împotrivit cu mare hotărâre. Nici nu voia să audă. Nu l-am putut face să participe la niciun fel de adunare. Odată, m-am și supărat pe el. Era în anul 2011. Scrisesem o carte despre istoricul unui oraș din Ialomița, Țăndărei, și primăria de acolo a vrut să organizeze o lansare mai deosebită. Ar fi vrut toată lumea să participe și domnul Tănase. Știau că sunt în relații bune cu el și au insistat să-l conving să vină. Primarul chiar lansase zvonul că va veni și Tănase la lansare, astfel că a avut o participare de excepție la eveniment. Dar el nu a vrut să vină și mie nu mi-a căzut tocmai bine chestia asta. Citea însă ziarele locale, îi plăcea să știe ce se întâmplă în județ, dar refuza să comenteze știrile proaste, derapajele de orice fel, inspirate și alimentate de așa-zisa noastră democrație. Am vrut să-l mai scot, să-l mai plimb prin județ, dar s-a împotrivit fără explicații. Cât a fost mai sănătos, în primii ani de când a venit la Slobozia, îi plăcea să iasă la piață, piața fiind foarte aproape de noi, apoi s-a atașat foarte tare de cățelușul său, Tomiță, pe care îl plimba în fiecare dimineață într-un parc din apropiere. Dar cel mai mult timp petrecea acasă, în apartament, privind la televizor numai la emisiunile de știri și cele sportive.

– Care credeți că a fost cea mai mare bucurie sau realizare pe care a avut-o Gheorghe Tănase în viață?

– Nu cred că pot răspunde la întrebarea aceasta. Era un om care se exterioriza foarte rar, avea intimități care nu se devoalau complet niciodată. Îl ghiceai numai când era supărat, am spus supărat, nu nervos, fiindcă părea că nu se enervează. Era foarte stăpân pe el. Bucurie? Ce bucurie? Nu știu să fi avut, nu ne lăsa să vedem asta la el. Și totuși, să nu credeți că vreau să spun vorbe mari, dar cele mai mari bucurii ale lui erau numai cele legate de munca sa, de succesele sale, de asigurarea binelui pentru cei din jurul său. Era omul care se atașa de locul unde muncea. M-am convins de asta fiindcă l-am putut descifra în două județe. La fel se atașase și de Vaslui, și de Ialomița. Avea obiective în munca sa, nu se lăsa antrenat de fleacuri. La Ialomița, în ultimii ani, l-am văzut de câteva ori trăind mici bucurii. Asta s-a întâmplat când a intrat prima dată în apartamentul pe care i-l pregătisem la Slobozia. Aa, să nu uit, a fost în cea mai bună dispoziție când și-a sărbătorit împlinirea a 80 de ani, de care am mai povestit. Eram în vizită mai multe familii și pentru prima dată l-am văzut și l-am auzit spunând glume. Ni le citea făcând mare haz. Ne-am mirat toți fiindcă nu-l credeam în stare de asemenea efuziuni. Da, atunci cred că l-am văzut cu adevărat fericit.
Reply With Quote