View Single Post
  #14  
Vechi 22.02.2018, 20:23:17
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

– Vecinii știau că a fost o personalitate?

– Sigur că știau și îi purtau un respect deosebit. Am remarcat asta în multele rânduri în care l-am găsit în diferite ipostaze sau locuri. Mă uitam și mă întrebam: cum a ajuns domnul Tănase să trăiască în condițiile acelea, el care a fost un prim-secretar, nu un prefect de acum, care poate este o piesă neînsemnată. La acea vreme, un prim-secretar era o autoritate de necontestat. Dacă el spunea nu, nu rămânea. Puteai să te duci oriunde te-ai fi dus. Cu noi, conducătorii de unități, făcea analize. Fiecare dintre noi trebuia să gândească economic, nu politic, chiar dacă eram membri de partid, pentru că nu putea să fie nimeni măcar șef de birou altfel. Eu am fost făcut membru de partid când eram student. Trebuia să ai rezultate și probitate morală și profesională pentru asta. Gheorghe Tănase era un tip apropiat, plăcut, căruia îi plăcea să își aducă aminte de locurile prin care a fost, de timpul petrecut în Vaslui, unde a avut, fără discuție, o contribuție importantă.

«A fost un luptător»

– Ați reușit să-i faceți vreo bucurie în acești ultimi ani de viață?

– Cred că orice vizită pe care i-o făceam îl bucura. Stăteam la un pahar de vorbă. Vorbeam deschis și apropiat. Nu a fost un om care să aibă complexe că a fost în CPEx. Cred eu că și-a făcut și acolo datoria. Îi aduceam aminte cum mama mea l-a ținut în brațe pe când era copil. Gheorghe Tănase a rămas de mic fără mamă. Avea doi-trei ani atunci când peste mama lui s-a prăvălit pământul la lutăria satului. Mama lui a murit, iar el a fost crescut un timp de bunici. Tatăl lui lucra la Galați, în port. Știu că, pe când avea zece ani, tatăl său l-a luat la Galați. Au locuit împreună, dar peste ani, când Gheorghe Tănase a împlinit 14 ani, i-a murit și tatăl. Vedeți? Nu a avut deloc o viață ușoară. Poate de aceea voia să răzbată mereu peste greutăți. A fost un luptător.

– Cum a fost la înmormântare?

– Au fost multe personalități. Mulți dintre cei care i-au fost colaboratori au venit să își ia rămas bun de la el. Sunt mulțumit de ceea ce am văzut la înmormântare. Se simțea că a plecat dintre noi un om de seamă. Duminică dimineață, 21 septembrie, și-a dat sufletul și a fost înmormântat marți, 23 septembrie. Gheorghe Tănase ar fi împlinit 86 de ani pe 25 ianuarie 2015.

– Vă amintiți de ultima întâlnire cu Gheorghe Tănase?

– Sigur. Avea dureri de picioare, dar am vorbit foarte mult. Simțea că nu mai are mult de trăit. Era în ziua de 27 iulie. Știu data pentru că atunci soția mea a avut întâlnirea de la terminarea liceului, la Slobozia. Știind că soția mea este medic, domnul Tănase a ținut să o aduc și pe ea în vizită. Ea s-a uitat în dosarul lui cu analize, l-a consultat. Ce era să-i spună? Avea tratament foarte bun, dar probabil organismul lui era într-o oarecare uzură și nu se mai putea face mare lucru. Ne-am luat rămas bun, m-am pupat și eu cu el, s-a pupat și soția, i-am dorit sănătate, ne-a zâmbit.

– N-ați simțit că ar putea fi ultima dată când îl vedeți?

– Ba da. Am simțit că mult nu mai trăiește. Acesta a fost și motivul pentru care i-am spus doamnei ca, atunci când trece în neființă, să mă anunțe și pe mine. A murit acasă, la ora șase dimineață. Avea picioarele inflamate, nu se putea ridica. S-a chinuit în ultimele zile. Gheorghe Tănase a fost un model pentru noi toți. A transformat Vasluiul dintr-un sat care ținea de la moară până la gară într-un oraș frumos. Toate construcțiile importante din Vaslui au fost ridicate pe timpul lui: spitalul, policlinica, școlile, Casa de Cultură, Palatul Administrativ, fabricile din Zona industrială și din zona Textila. Sunt convins că foarte mulți vasluieni îl regretă, așa cum îl regretă și pe Ioan Frățilă, care a fost un bun continuator al operei lui și care și el este acum pe ultima sută. Mai vorbesc din când în când cu el. Are o voce schimbată, are și el mari probleme de sănătate. Vasluiul este inima mea, viața mea și asta a fost și pentru Gheorghe Tănase. Vă garantez. Perioada cea mai prolifică a unui om este până în cincizeci de ani. Eu am fost de la 33 de ani până la 50 de ani în Vaslui. Eu am crescut odată cu Vasluiul. Sunt îndrăgostit de Vaslui și le urez vasluienilor să aibă încredere în ei, să lupte, să muncească mai mult pentru că numai prin muncă se poate face mai mult. Și să nu îl uite prea repede pe Gheorghe Tănase pentru că el i-a iubit. Cred că pot astăzi să vă spun asta în numele lui. O bucată din inima lui a rămas la Vaslui atunci când a plecat!
Reply With Quote