View Single Post
  #74  
Vechi 11.08.2018, 19:00:57
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dimpotriva, tu folosesti sofisme si o filozofie fara fond, pentru ca vorbesti despre ceva aproape necunoscut tie, crestinismul.
Daca spuneti ca folosesc sofisme, atunci ar fi cinstit si corect sa-mi aratati mie si celorlalti unde anume folosesc sofisme si ce fel de sofisme folosesc. N-ar fi stricat sa fi dat niste citate din mesajele mele in care credeti ca am utilizat sofisme pentru ca lumea sa se convinga cum stau lucrurile. Considerati ca cineva cu creier in cap va va crede fara sa-i oferiti dovezi?

Si inca un lucru: ce intelegeti prin "filosofie fara fond"? Puteti sa explicati termenul? Presupun ca va ganditi la ceva anume atunci cand il folositi. In ce ma priveste n-am nevoie de nicio filosofie atunci cand ceea ce fac de fapt e sa nu cred intr-o religie in care n-am niciun temei sa cred. Eventual as avea nevoie de o filosofie pentru a crede ceva. Dar asa pentru ca n-am motive sa dau crezare doctrinei crestine, nu vad de ce filosofie sau doctrina as avea nevoie. Eu, ca ateu, pur si simplu nu cred in ceea ce sustineti dumneavoastra cu referire la existenta lui Dumnezeu. De asemenea nu am nici motive sa sustin ca e imposibil ca Dumnezeu sa existe, deoarece in acest caz ar trebui sa arat de ce cred ca e imposibil si deci ar trebui sa-mi construiesc o argumentare in acest sens. Dar asa pentru ca nu cred nici una nici alta, nu vad ce nevoie as avea de o filosofie, chiar si "cu fond". Pur si simplu nu e nevoie de filosofie pentru asa ceva. Ci doar de logica.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din aceasta cauza toti sunt pacatosi, pentru ca fac pacate, nu pentru ca le mostenesc. Se considera ca nu exista un om care sa nu faca pacate, de aceea scrie asa acolo.
Despre treaba asta s-au tot vorbit verzi si uscate. "Se considera ca nu exista om care sa nu faca pacate", cine considera? Dumneavoastra? Pai atunci de ce exista morala, daca ea nu poate fi aplicata pentru ca - nu-i asa - omul are o inclinatie catre pacat? E o prostie fara seaman. Omul, dimpotriva are o inclinatie catre moralitate. Nu vorbesc de toti oamenii pentru ca exista si javre printre noi. Dar in general oamenii au compasiune fata de ceilalti, se accepta unii pe altii, se mai si iubesc uneori (exceptie facand ortodocsii si inca alte cateva secte crestine care doar striga ca se iubesc ca sa auda toata lumea), sufera unii pentru altii (iar daca ati vazut vreodata un accident de circulatie si nu ati avut in acel moment o strangere de inima, inseamna ca sunteti credincios si nu mai aveti nicio scapare), au tendinta de a se ajuta, nu asa cum fac romanii ortodocsi care cand opreste tramvaiul se imbulzesc sa ocupe loc pe scaune fara sa-i intereseze ca mai exista si batrani si femei cu copii in brate. Toate aceste tendinte ale noastre formeaza baza moralitatii, nu prescriptiile unui zeu care le comanda muritorilor sa se masacreze in fata Ierihonului sau sa aiba grija atunci cand isi bat sclavii, ca nu cumva acestia sa moara la o distanta mai mica de trei zile. Aceste tendinte umane reprezinta moralitatea, nu prescriptiile impuse de un zeu unor indivizi a caror natura e prin definitie imorala. deci nu-mi veniti cu fraze de genul "se considera ca nu exista om care sa nu faca pacate", deoarece chiar daca lucrul acesta e adevarat, el nu are nicio legatura cu natura moralitati, ci cel mult ne arata ca atunci cand moralitatea nu are o baza in realitate, oamenii pot sa se transforme in niste fiare.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Deci tu esti robul unui mod de gandire preconceput, nu ortodocsii.
Sa vedem atunci in ce cred eu si ce prejudecati am. Dupa cum am mai zis, nu cred nici ca Dumnezeu exista si nici nu ma intereseaza sa cred ca el e imposibil sa existe. Deci aici nu am nicio prejudecata. Nu cred nici in Zeus, Baal sau alte mii de zeitati pe care n-am nicio baza sa le accept. Nu cred ca Biblia e o sursa a adevarului absolut desi accept ca anumite pasaje sunt adevarate, nu pentru ca fac parte din Biblie, ci pentru ca adevarul lor istoric a fost verificat prin diferite mijloace. Desigur, nu cred in povestea pe care o spune crestinismul despre pacatul originar si spalarea lui prin jertfa la fel cum nu cred nici ca Vechiul Testament e o profetie a ceea ce se intampla in Noul Testament. N-am deocamdata niciun motiv sa cred asa ceva deoarece crestinii nu s-au obosit sa-mi ofere niste motive, ci mi-au zis doar "crede!". Or acesta nu e un motiv la fel cum nici frica de judecata de apoi nu e un motiv (rational, ci irational) si nici galagia pe care o fac credinciosii sau insultele pe care le aud de la ei nu reprezinta un motiv.

Pana acum am spus ce nu cred. Nu vad ce prejudecati trebuie sa ai ca sa nu crezi ceva. Ba dimpotriva, consider ca e mai usor sa fii prostit de cineva daca ai niste prejudecati decat daca nu le ai.

Iar acum sa spun ce cred.
1. Consider ca am suficiente motive sa accept deocamdata teoria evolutiei in forma ei actuala. Daca ar exista o alta teorie ce sa explice mai bine evolutia n-as avea nicio problema sa o accept.
2. Consider ca modelul actual al fizicii cu teoria cuantica, relativitate, Big Bang explica destul de bine datele pe care le obtinem observand realitatea si in plus reuseste sa faca si predictii, iar in lipsa unei teorii fizice mai bune, nu vad de ce as renunta la ea.
3. Creationismul nu are trasaturile unei teorii, deci nu vad de ce i-as acorda importanta.
4. Consider ca logica e cea mai mare prejudecata a mea. Daca vreti sa ma convingeti de ceva anume, va trebui sa tineti seama de aceasta prejudecata.

Deci, domnule Catalin2, Daca vreti sa cred in ceea ce credeti dumneavoastra va trebui sa-mi aratati de unde stiti dumneavoastra ca toata povestea despre Dumnezeu, Iisus si mantuire plus judecata finala e adevarata?. E o intrebare pe care v-o pun deoarece vreau sa stiu daca si dumneavoastra aveti ca prejudecata logica aia care ne arata cum se poate gandi corect si cum se poate gandi gresit. Ca daca nu considerati logica o prejudecata necesara, degeaba imi dati lectii ca ar trebui sa imi folosesc ratiunea!

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
si eu am fost agnostic si am cautat adevarul si dovezile.
Pai atunci care sunt dovezile alea? Repet intrebarea de mai sus: de unde stiti dumneavoastra ca toata povestea despre Dumnezeu, Iisus si mantuire plus judecata finala e adevarata?

Nu cred ca e atat de greu de raspuns.
Reply With Quote