View Single Post
  #14  
Vechi 27.02.2019, 05:49:34
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Numele evident este neesential, nu confera o identitate in sine pentru ca poate fi schimbat in orice moment cu alt nume, cu alta eticheta.

De fapt, care este esenta neschimbatoare care confera identitate, unicitate unui anumit fenomen, sa spunem un fenomen "suflet"?

Aceasta este intrebarea fundamentala la care trebuie gasit un raspuns.
Dpmdv numele unei experiente limitate(viata terestra a unui om) mie mi se pare un aspect esential.
O dovada in plus este pomelnicul; cand doua persoane pomenesc la Liturghie pe cate un Nicolae in data de 06.12, Dumnezeu primeste de la preot rugaciunea pentru doi Nicolae diferiti si distincti(de legatura fiecaruia cu pomenitorul), nu pentru un singur Nicolae sau pentru toti cei care poarta numele de Nicolae.

Numele se poate schimba, dar asta ar insemna o revolta fata de existenta proprie, fata de viata sa, fata de Dumnezeu Care i-a dat suflare de viata sub destinul acestui nume. In plus, Dumnezeu ii accepta pomelnicul sub numele purtat la nastere; la al doilea nume Dumnezeu "sughite".

Cred ca esenta neschimbatoare care ofera identitae fenomenului suflet este "oglindirea" lui Dumnezeu in el, lepadarea de sine(smerenia, rastignirea). Prin astea se diferentiaza de ceilalti avand identitate cu totul si cu totul proprie.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 27.02.2019 at 05:52:43.
Reply With Quote