View Single Post
  #16  
Vechi 05.03.2019, 09:01:10
Arkadiusz Arkadiusz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2019
Locație: Vrancea
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
stii ca adam a fost sanctificat si ca este cerebrat si de catolici si de ortodocsi?
din ce i s-a "intamplat" lui adam cred ca putem intelege destul de bine ce spune crestinismul despre rai si iad.

deci, adam este cel mai pacatos om care a existat si care va exista vreodata, datorita lui omul pierde tot. cu toate astea adam traieste vreo mie de ani fericiti pe pamant. moare si este inmormantat sub o stanca, sigur scrie si cum se numea stanca aia, dar am uitat. bun. si sta ala sub stanca pana cand dumnezeu se intrupeaza si vine pe pamant. stim ce face Iisus, nu insist, dar cand se inalta ce face? il ia si pe adam cu el! deci, cel mai mare si mai ticalos om care a trait si care va trai vreodata pe pamant este rasplatit de dumnezeu si mantuit, luat in rai/cer (?!?) langa el inainte de sfarsitul lumii!!!

ce inteleg eu de aici? rai si iad pot exista pentru omenire de-abia dupa judecata de apoi, ceea ce asteapta crestinismul de doua mii de ani, nota bene, chiar si Iisus era convins ca sfarsitul lumii era iminent. atunci, la judecata, se va face impartirea. la aceasta impartire va lua parte chiar si satana, care va putea fi mantuita sau nu. daca se pocaieste cu adevarat cei "drepti" vor fi alaturi de "michiduta" in alta parte, nu in iad. :))
Atheist detected. :D
Cum poti sa spui ca Adam e cel mai pacatos om care a trait vreodata doar pentru ca a mancat dintr-un mar? Adica Stalin sau Mao Zhedong sunt mai putini pacatosi ca el, care au omorat milioane de oameni, au instaurat dictaturi sangeroase, bazate pe violente, torturi, ateism militant, etc? :))
Stiu, ai sa spui ca asa a intrat pacatul in lume, prin Adam, dar sa fim seriosi, n-a facut altceva decat SA MANANCE UN MAR! Nu avea de unde sa stie ce repercusiuni va avea gestul sau (desi imi da cu rest si aici, adica de ce naibii ar trebui sa suferim toti ca a mancat ala din mar, cu ce suntem noi de vina??!).
Dar sa nu uitam cine a mancat primul din mar, adica Eva, care l-a facut si pe Adam sa manance. Deci cel putin Eva e mai pacatoasa ca el, nu crezi? Btw, si aia e sanctificata? :)) Intreb serios, ca habar n-am.
In orice caz, as dori din partea cuiva de pe forum o explicatie logica si biblica pentru mitul marului interzis pentru ca eu pana acum n-am reusit sa inteleg prea bine. Pe scurt, cu ce suntem noi de vina ca au mancat Adam si Eva din mar?

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
4. Ieși-va duhul lor și se vor întoarce în pământ. În ziua aceea vor pieri toate gândurile lor.(Psalmi145,4)
Acelasi (Ps145,4).

In ziua mortii dispar trupul, intelectul si amintirile, insa ultimele(pe timpul vietii) au rolul de a forma sentimente de iubire neconditionata, caci a acumula aceasta IUBIRE este scopul vietii omului pe Pamant.
Sentimentele se formeaza in inima si aici se acumuleaza fara limite ajungand sa debordeze si sa se raspandeasca in jur necontenit, demonstrand lui Dumnezeu ca locul acelei inimi este in Rai deoarece este permanent iubitoare.
In Rai acea inima se va bucura pentru toate si-I va multumi lui Dumnezeu ca pe ea a adus-o in Rai, spre deosebire de multi altii.
In Rai fericirea nu e ipotetica, dar absoluta e.
Ok, multumesc, dar am vazut ca alte citate din Biblie sustin ca pe lumea cealalta vom avea amintiri, in special in Iad unde ele ne vor chinui in plus ca n-am facut ce trebuia pe Pamant ca sa scapam de gratarul vesnic. Eu ce sa mai inteleg?
Reply With Quote