Subiect: Marea trinitate
View Single Post
  #101  
Vechi 04.05.2019, 15:17:53
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asemenea brambureala logica si dogmatica rar am vazut.

De ce brambureala logica ? Fiindca voia proprie tine de duh. Dumneata ai o voie proprie, iar eu am o voie proprie diferita. Asta se explica prin faptul ca dumneata ai un duh (=un spirit), iar eu am alt duh (=spirit). Sunt atatea vointe cate spirite sunt. Un duh (om, sau inger, sau Dumnezeu) are o vointa.


De ce brambureala dogmatica ? Fiindca scrie inca de pe prima pagina a Bibliei dumitale, chiar in versetul doi din Geneza cate duhuri are Dumnezeu. Zice asa: "Duhul lui Dumnezeu se purta deasupra apelor". Nu zice "cele sapte Duhuri ale lui Dumnezeu faceau hora peste ape".
Biblia. Isaia 11:2
[2]Duhul Domnului Se va odihni peste El, duh de înțelepciune și de pricepere, duh de sfat și de tărie, duh de cunoștință și de frică de Domnul.

Se pare ca ar fi mai multe duhuri în această substanță simplă dumnezeiască. Ia uite în Duhul Domnului se află duh de frica de Domnul. (frică de propria persoana... :))



Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Si atunci de ce la Revelatie scrie de sapte duhuri ale lui Dumnezeu ? Fiindca e vorba de alte duhuri decat Sfantul Duh. Sa fie oameni sau ingeri ? Fiindca, in afara de Dumnezeu, oameni si ingeri, alte existente spirituale nu cunoastem. Citind cum trebuie pana mai incolo, vedem ca e vorba de ingeri.


Dumneata ai vazut "Toti oamenii Presedintelui?". Un film exceptional, il recomand oricui din toate inima. Titlul nu inseamna ca presedintele exista in mai multi oameni, ci inseamna ca e vorba acolo de oameni fideli presedintelui. Ei bine, tot asta inseamna si "Cele sapte duhuri ale lui Dumnezeu".
Biblia. Apocalipsa 5:6
[6]Și la mijloc, între scaunul de domnie și cele patru făpturi vii și între bătrâni, am văzut stând în picioare un Miel. Părea înjunghiat și avea șapte coarne și șapte ochi, care sunt cele șapte Duhuri ale lui Dumnezeu, trimise în tot pământul.

Deci Mielul are 7 coarne si 7 ochi care sunt 7 Duhuri trimise în tot pământul.* 7 simbolizează* perfecțiunea lui Dumnezeu. Mielul vede tot prin cele Șapte Duhuri. Coarnele reprezentând puterea si autoritate.* În niciun caz nu e vorba de îngeri.

În fine, nu trebuie sa L punem intr o cutie pe Dumnezeu si sa spune asa e. Sa L lăsăm pe El să ne releve mai multe cand va fi timpul.
"Multe am a va mai spune dar acum nu le puteți duce "
Reply With Quote