View Single Post
  #1  
Vechi 04.01.2009, 03:35:26
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Despre cultura poporului Canadian

Scurt cuprins despre culrura poporului canadian


Am considerat sa pun citeva cuvinte despre acest subiect, in cazul in cre cineva este interesat.

Istoricul cred ca oricine il stie: ca sint un mixt de indieni nativi piele rosie cu albii emigrati aici; partea engleza are irlandezi, enlglezi, scotieni etc ir partea franceza ( cel mai usor de emigrat aici) din albi francezi cu indieni piele rosie de-a lungul timpurilor.

Eu locuiesc pe partea engleza, coasta de vest, mai precis in prerii.

Ceea ce nu se stie, decit daca traiesti intr-o tara, sint maruntisuri care de fapt constituie pina la urma si viata noastra, a altor comunitati aici.

Ceea ce este important este la ei "Experienta canadiana".
Asta este numarul 1 in a deveni o persoana buna de angajat.
Nu se refera la educatia ta, scoala ma refer atat de mult ( doar in procent de 50%) ci se refera la felul tau de a te comporta cu altii.
Deci poti fii cel mai mare om de stiinta cu o galeata de carte, nu asta e important... cit stii sa zimbesti, sa fii politicos, sa spui de o mie de ori multumesc si scuza-m, canadienii fiind renumiti prin exagerata politete.

Deci trbeuie sa fii o combinatie de: scoala ( da, ceva) cu politete si un sac de zimbete ( niciodata sa nu-ti uiti sacul acasa, ca esti pierdut).

Nu discuti despre politica, religie la locul de munca.

Este inadmisibil sa pui intrebari personale de tipul: virsta, sex, esti casatorit sau, religie, anul nasterii, tara de nastere, etc. Este discriminare: de virsta, nationalitate, religie, sex etc.

Persoanele cu piele colorata au intaietate la locuri munca: asiatici, arabi, indieni ( east-indians), chinezi in fata celor chemati " caucasian" deci albi.

Este pedepsit de lege de ex. un sot sau sotie daca spune copilului lor (sau) prost, cretin, idiot - se cunoaste sub denumirea de ofensa personala si este pedepsit cu legea.

La fel si daca isi spun unul altuia asa ceva: sotul meu nu ma poate chema proasta etc, la fel nici eu pe el.

Zimbiti, zimbiti, zimbiti... este cel mai mare secret.

Asta e pe scurt, forte pe scurt din viat de aici.

Poate altii , ne vor spune din viata din alte parti.
Ar fii interesant de stiut.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote