View Single Post
  #10  
Vechi 08.01.2009, 02:42:06
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

[quote=MarinaAlca;107641]
Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul


Ceea ce nu se stie, decit daca traiesti intr-o tara, sint maruntisuri care de fapt constituie pina la urma si viata noastra, a altor comunitati aici.

Dar tocmai aceste ma"maruntisuri" sunt cele care ne ucid neuronii pe care ne luptam cu indarjire sa ni-i pastram


Deci poti fii cel mai mare om de stiinta cu o galeata de carte, nu asta e important... cit stii sa zimbesti, sa fii politicos, sa spui de o mie de ori multumesc si scuza-ma......

De aceasta falsa politete te izbesti si in Australia.. ca sa fim sinceri e ff confortabila ptr gadilarea propriului nostru"eu".... eu personal nu prea agreez aceasta exagerare... bineinteles ,nu spun ca ar fi mai bine in Romania unde te afli de fapt la polul opus.. cel putin in ajunul Craciunului.. cand am plecat la cumparaturile de rigoare.. a trebuit sa ingurgitez vreo 2 extraverale ca sa imi mentin calmul la tipetele si modul execrabil in care se purtau vanzatorii cu noi ( de parca eram slugile lor, parca cerseam produsele respective)


Este inadmisibil sa pui intrebari personale de tipul: virsta, sex, esti casatorit sau, religie, anul nasterii, tara de nastere, etc. Este discriminare: de virsta, nationalitate, religie, sex etc.
Acelasi lucru e valabil si in Australia,si nu numai in ceea ce priveste obtinerea unui job dar si in intalnirile cu asa zisii "prieteni"... un exemplu amuzant, dupa 2 ani de "prietenie" in stil australian cu o chinezoaica, abia acum 3 luni mi-am luat inima in dinti, si prin intrebari ocolitoare , (un fel de a te scarpina la urechea stanga cu mana dreaptaam reusit sa aflu ce varsta are!!!!!!Victorie!!!!!!Vi se pare normal asa ceva???

Este pedepsit de lege de ex. un sot sau sotie daca spune copilului lor (sau) prost, cretin, idiot - se cunoaste sub denumirea de ofensa personala si este pedepsit cu legea.

In Australia e la fel, daca isi mai altoieste odrasla cu o palmutza, cat de delicata ar fi ea, risca sa decada din drepturile parintesti.. cel mai trist este ca multi copii, adolescenti pana in varsta de 18 ani, profita de aceasta lege prost facuta, si anunta autoritatile mintind si exagerand de multe ori.. totul e degenerat.. copii prost crescuti, care isi permit orice si oricum... respectul si rigorile in care am crescut noi, sunt demult uitate in aceste state asa numite"civilizate"

La fel si daca isi spun unul altuia asa ceva: sotul meu nu ma poate chema proasta etc, la fel nici eu pe el.

Da, la nivel teoretic nu poate, dar sa fim seriosi.. cate aud bietii 4 pereti ai caselor lor, pana ce unul dintre ei are curajul sa anunte "Domestic violence"???
Ca si aici.
Am o prietena care s-a casatorit cu un austrlian venit aici, pentru ea, acum un an.
Este f. simpatic tipul, insa cum zici, "perfect australian" deci, rece si neindurat!
Da, domestic violence, aici chemi si vin imediat. Sint chemati chiar pentru un cuvint, daramite pentru altceva, aici functioneaza, nimeni nu tace daca e luat peste picior.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote