View Single Post
  #10  
Vechi 28.04.2018, 16:26:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Mai pune si tu mana pe o carte despre hinduism,si o sa vezi nu numai chestiuni trinitare,ci chestii mult mai evidente ca aureole,sau aspecte legate de monahism,gen mataniile si etc.Dar vezi,tu creștinismul,cel puțin,cel tradițional,pe cat se tine el de pur si oroginal si singură religie care detine ADEVĂRUL,pe atât e de superficial si construit din tot ce era inaintea lui,de la imaginea lui isus pana la picturi,arhitectura si dogme.Dar lasa,ca studiul e mama iluminarii...
Acestea sun conceptii new-age, care spune ca toate religiile sunt bune (la fel cum ecumenismul spune ca toate cultele crestine sunt la fel de bune). Tu, din cate stiu ai intrat la 17 ani pe forum. Am raspuns de cateva ori la subiectele tale, de multe ori m-am abtinut sa raspund. La inceput sustineai doar niste conceptii ecumeniste, apoi te-ai tot indepartat, ajungand la new-age si la religiile orientale. Am vazut oameni care au urmat acelasi traseu, ajungand tot la new-age si credinte orientale. Tu ai primit multe raspunsuri si sfaturi, dar i-ai repezit pe cei ce nu sustineau credintele ecumeniste, pana ai ajuns sa te indepartezi si mai mult. Una dintre problemele tale e mandria, crezi ca le stii pe toate, desi afirmi si tu ca nu mai stii ce sa crezi. Daca incerci sa lupti impotriva mandriei vei gasi si raspunsuri si adevarul.
Reply With Quote