View Single Post
  #1874  
Vechi 11.01.2019, 19:10:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
acesta este teoria falsa a lui SAVA LAVRIOTUL.SF.TEODOR STUDITUL NE SPUNE CA LA NIVEL DE IERARHIE DACA UN IERER POMENESTE PE ALT IERARH AFLAT IN EREZIE ,DIN ANUMITE CONSIDERENTE SAU DIN FRICA ASTA NU ARE NICI O RELEVANTA DACA ACEL EPISCOP NU A SEMNAT DOCUMENTE ERTICE SI NU A SLUJIT CU ERETICII.
Iconomia și acrivia în relațiile cu ereticii în învățătura Sf. Teodor Studitul

În ce caz ne putem împărtăși la un episcop ortodox ce nu a întrerupt comuniunea cu ereticii*
„Dacă episcopul nu s-a aflat la sinodul preacurvar și îl numește adunătură mincinoasă, dar îl pomenește pe mitropolitul său care s-a aflat în acel sinod, dacă se cuvine deci să avem comuniune cu un preot al unui astfel de episcop ortodox? La aceasta am răspuns și în altă scrisoare, către Evodie, că se cuvine, din iconomie, numai dacă el nu a slujit împreună cu ereticii. Căci când episcopul ce se pomenește este ortodox, nimic nu înseamnă dacă el pomenește din frică pe mitropolitului său eretic.” [Epistola 49. Către fiul Naucratie]
E cu totul alta situatia la care se referea Sfantul Teodor Studitul. Era vorba de iconoclasti si de sinodul tinut de acestia. Acestia marturiseau o erezie clara, cu capul descoperit si ii persecutau pe ortodocsi. Este si o alta deosebire, fundamentala. Ierarhii din tarile care nu au participat la Sinod sunt in comuniune cu ierarhii care au participat la sinod si oricand ar sluji impreuna. Deci daca tu vrei sa fii in comuniune doar cu acei ierarhi esti automat in comuniune si cu ierarhii ortodocsi. Asa cum si-a dat seama si acel Sava lavriotul (nu stiu cine este), recunoscand ca este in schisma, in afara Bisericii. Deci tu ori este in comuniune cu toti ierarhii romani, ori esti in schisma. Cei din afara Bisericii (inclusiv in schisma) nu au Sfinte Taine si nici mantuire, nu Biserica, cum spui tu. Lasa orgoliul deoparte si gadeste-te bine la ceea ce am scris eu, nu te mai lua orbeste dupa o mana de nestiutori, ca ajungi in afara Bisericii. E absurd sa spui ca doar vreo 100 de nepomenitori sunt biserica, restul sunt cazuti. Asa au ajuns si stilistii sa spuna, pana la urma. Inca un lucru important, cei ce n-au fost la sinodul din Creta nu spun ca a fost un sinod eretic, ci ca nu semnaeaza acele documente pentru ca sunt neclaritati si lucruri gresite. Asa cum Sinodul BOR a aprobat documentele de la intrunirile cu necalcedonienii si catolicii, in timp ce alte Biserici le-au respins, fara sa spuna ca ierarhii romani sunt eretici si nu mai sun tin comuniune. E totul foarte clar. Poti sa critici cat vrei din interiorul Bisericii si sa scrii impotriva conceptiilor ecumeniste, din afara Bisericii o faci degeaba, esti in aceeasi situatie cu orice eterodox sau chiar pagan.
Reply With Quote