View Single Post
  #30  
Vechi 30.09.2021, 19:57:40
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Am trecut prin majorarea stărilor existențiale :indiferență, ateism, hedonism, materialism, naivitate, credulitate etc. Stări, abordări, stadii sau cum vrei sa le numești...

Să-ți dau un exemplu, doar pt ca biserica și mediul ei par limitați, inchistati, obtuzi și toate formele adiacente nu însemnă ca și textele pe care se bazează trebuie tratate cu neglijență.

Pur și simplu am renunțat sa privesc biblia, spiritualitatea, filosofia, însăși existența în sine prin ochii altora. Am renunțat puțin la abordarea oficiala sau general recunoscută, și am început sa încerc sa înțeleg ce răspunsuri caut eu, sau sa reconsider întrebările care ma, frământau.

Deci asta e soluția, sa fi tu sigur pe tine insuti, să-ți găsești tu echilibrul, nu trebuie sa fi sigur de subiectele abordate, asta e imposibil mai ales în zona de spiritual, întrucât e destul de greu sa demonstrezi altora convingerile tale sau pe ce sunt bazate acestea.

Dar un adevărat căutător nu are niciodată pace, mereu e într-o stare jalnica, mizerabila pentru ca nivelul sau de percepție al realității este mult mai sensibil decât al unui om normal care în egoismul sau nu vede decât ce I se prezintă, e prea, leneș sa gândească pentru el însuși...

De asta, adevăratul căutător nu are liniște niciodată, însă aici este o diferență majora între filosofi și mistici, deși granița este extrem de injusta.... Ambii prezintă realitatea... Depinde unghiul....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote