View Single Post
  #2  
Vechi 29.10.2010, 23:27:24
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Personal consider fabricile de diplome un pericol real și foarte serios pentru societatea românească. Inflația de incompetenți cu diplome și cu pretenții nejustificate pe baza acestor diplome, scurgerile de bani consistenți nejustificați de fapte către așa-zise "cadre universitare" care au făcut din actul de învățământ și de educație o afacere profitabilă pentru ei și falimentară pentru societatea românească, acestea sunt doar câteva consecințe cu grave implicații morale și nu numai morale, care sunt generate de așa-zisul sistem de învățământ superior din România. Pe lângă cei care performează în sistemul de învățământ superior din România, a luat naștere și crește ca o ciumă un cancer groaznic pe trupul societății românești, care va avea serioase consecințe negative pentru societatea românească mai ales pe termen lung. Ce părere aveți ?
Si eu cred ca sa ajuns la exagerare .In primul rand au redus anii de studiu la trei spunand ca materia e multa trebuie programa sa fie aerisita .Apoi si-au dat seama ca ar trebui sa reduca posturile profesorilorasa ca au cerut obligativitatea masterului. Multi bani dati pt a tine la catedra o serie de profesorasi scoliti pe nu stiu unde materii predate aiure si fara rost care nu te ajuta de loc dupa terminarea facultatii cei ce termina nu prea stiu ce au de facut si nu sunt angajati pt ca nu sunt trimisi sa faca practica nicaieri.E drept vor fi consecinte grave .
Reply With Quote