View Single Post
  #9  
Vechi 26.03.2024, 04:17:36
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.017
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David531 Vezi mesajul
Numele meu e David, am 24 de ani, sunt in Bucuresti acum dar am ramas pe strazi, nu am familie sau rude, vreau sa intreb, ma poate primii o manastire sa locuiesc in ea, o camera modesta, orice, unde sa stau linistit? Pot sa lucrez in cadrul manastirii, sa fac curatenie, etc.

Multumesc.
Eu unul nu cred că, brusc, la 24 de ani nu mai ai familie, nici rude, nici acoperiș, nici servici, dar telefon și conexiune internet ai și la ele n-ai fi dispus să renunți, adică la relațiile și la conexiunile sociale asociate telefonului și nici la planurile Vieții ”orizontale” (lumești), nu veșnice.

Ce legătură ai tu cu Biserica? Nu te întreb când te-ai spovedit ultima oară, ci când ai fost la biserică ultima oară? Ți-ai adus aminte de ea acum, în nevoie? Nu-i zic disperare deoarece nu așa prezinți situația. Nu ai un ton adecvat situației în care s-ar părea că ești și de aceea nu sunt sigur de situația pe care o ”zugrăvești”.

Ai postat doar ce te interesează pe tine, nimic mai mult. Dacă mănăstirea are nevoie de ceva din partea ta te va ajuta ocazional/parțial, dacă nu, nu, însă ar fi fff indicat să oferi ”un ban serios” de la bun început pentru a trezi interesul starețului, pe lângă garanțiile pe care foarte bine le-a sugerat cozia, că starețul nu se va trezi cu cine știe ce surprize.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote