Subiect: Pilde
View Single Post
  #3  
Vechi 31.10.2009, 07:20:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile desi n-am studiat decat Teologia practica, si nici aceea prea mult

Citat:
Īn prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul

Cap.24;27: "Randuiste-ti lucrul tau afara si adu-l la indeplinire pe campul tau, apoi iti vei ridica o casa."

Doamne ajuta!
incerc si eu un raspuns (pana astepti sa gasesti ceea ce cauti):
cred ca e vorba ca fiecare sa se ingrijeasca a avea de lucru si a-l face cu sarguinta, iar Domnul il va rasplati si din lucrul mainilor sale va avea cele de trebuinta (casa).

adaug aici o rugaciune foarte frumoasa, pe care incerc si eu sa o spun (adica sa o citesc) in fiecare dimineata cand plec la lucru.

RUGACIUNE PENTRU INCEPUTUL LUCRULUI

Doamne Iisuse Hristoase, Fiule, Unule Nascut al Tatalui Celui fara de inceput, Tu esti Cel ce prin gura proorocului Tau David ai zis: Iesi-va omul la lucrul sau si la lucrarea sa pana seara. Tu ai zis si prin gura fericitului Pavel apostolul: cel ce nu vrea sa lucreze, sa nu manance. Si iarasi Tu ai zis cu prea curata gura Ta: fara de Mine nu puteti face nimic. Doamne, Doamne, ascult din tot sufletul si din toata inima dumnezeiestile Tale cuvinte si cu umilinta alerg la bunatatea Ta. Ajuta-mi mie, pacatosului, cu darul Tau, sa savarsesc lucrul ce incep acum: In numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.

Last edited by mirelat; 31.10.2009 at 07:22:22.
Reply With Quote