Subiect: Ma gandeam
View Single Post
  #6  
Vechi 02.10.2009, 10:31:25
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Am petrecut cateva ore/zile citind opinii ale ateilor(pe yahoo.answers) si ma gandeam unde vor ajunge cu argumentele lor.
Incercam sa le explic faptul ca nu pot nega existenta lui Dumnezeu prin jocuri de cuvinte si intrebari capcana
Argumentele ateilor mai rar se bazeaza pe jocuri de cuvinte si mai des pe argumente.
Citat:
cam si cum inchizandu-i gura unui crestin,ii inchide gura lui Dumenzeu.
Care D-zeu? Pentru ca la fel de usor un arab iti poate spune ca daca ii inchizi lui gura nu-i inchizi gura lui Allah! samd. Inseamna ca toti zeii sunt adevarati? Cum faci diferenta? Cu siguranta nu prin astfel de argumente.
Citat:
Oricum o dadeam nu se putea.Ba mai veneau si altii care ii condamnau pe atei ca nu sunt satanisti.
Cum sa fiu satanist cand satana nu exista?
Citat:
Si ma gandeam...si imi parea rau ca nu am,nu pot face nimic iesit din comun sa le demonstrez cine suntem.
Crede-ma ca au facut altii destule lucruri iesite din comun sa arate cine sunteti. As da ca exemplu cazul Tanacu sau mai recentul caz de coruptie de la Constanta dar lista este extrem de lunga chiar daca ma rezum doar la ortodoxie si doar la Romania.
Citat:
Ba mai mult,cei din afara nu stiu ca sunt si crestini ortodocsi,la ei doar Papa este conducatorul Crestinismului si atat.Cand aud de ortodocsi spun "A...alta secta".
Ba eu am fost afara de multe ori si "papistasii" cum ii numiti voi prin jocuri de cuvinte curat ateiste nu sunt atat de ignoranti pe cum ii crezi.
Citat:
Si atunci cautand explicatii sa le dau,obosesc si ajung la prea-cunoscuta stare : "Stiti ce?Din partea mea sa ardeti toti.Nu vreti nu vreti." Bine-nteles ca nu le scriu,dar asa gandesc in acel moment.
Adica era sa comiti un argument prin intimidare. Incearca sa-ti elimini greselile de argumentare si poate asa vei convinge pe cineva. Desi sunt slabe sanse.
Reply With Quote