View Single Post
  #20  
Vechi 19.05.2010, 16:04:18
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am vazut ca in unele biserici, persoana de la pangar primea aceste haine pentru cei care erau mai sarmani in parohie. Asa ca merita sa luati legatura si cu cei din biserica.

E bine ca mai avem oameni care se gandesc sa ajute, chiar si cu ceva care nu le mai era de folos.

Din nefericire, mai sunt si persoane care confunda gunoiul cu lucrurile necesare. Dar asta doar in cazul in care sunt nevoiti sa ajute.Cand au fost acele strigate pentru sinistrati, s-au adunat multe lucruri, dar unele dintre ele erau pur si simplu gunoi.

Nu sunt adeptul ONG -urilor. Ele primesc fonduri. Sunt multi saraci,care nu stiu sa unde sa strige si sunt prezenti in biserica. Sunt de luat in seama. Ar fi potrivit ca si la sfarsitul Liturghiei preotul sa anunte acest lucru. Poate ca asa cel care doreste sa daruiasca ceva, nu va mai da decat cele ce pot fi daruite.

Stiu ca anuntul meu s-ar putea traduce si in forma asta: Am de toate si ce-mi prisoseste mie pot sa dau la altul... dar nu asta vreau sa se inteleaga. Ci chiar ma gandeam ca pot ajuta pe cineva.

Intr-adevar cam asa a fost cu pachetele pentru sinistrati, lumea si-a cam facut ordine prin casa, dar, asa cum ziceam unele hainute au eticheta,celelalte sunt f bune si f putin purtate, chiar nu mi-as permite sa dau lucruri rele.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote