View Single Post
  #88  
Vechi 23.05.2011, 12:06:03
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Tocmai din acest motiv, in principiu, matematica si stiintele exacte sunt cladite pe nisip.
Fix pe nisip. De-aia de fiecare data cand construiesti ceva, fie ca e pod, masina sau avion si te bazezi pe calcule matematice (si ele bazate pe axiome din astea, "pe nisip"), rezultatul e previzibil, si mai ales, functioneaza.

Citat:
Va rog sa raspundeti, daca vreti, la urmatoarea intrebare:
ce aveti impotriva la urmatoarele afirmatii, cu argumente:

1. Iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti.

Stupid si de nerealizat. Asta e mai mult un ideal, decat o pozitie in care ti-ai dori sa fii. E total nenatural, si daca oamenii erau intr-adevar asa, nu mai existam azi ca specie.


2. Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta.

Daca merita. Respectul se castiga, nu vine din oficiu. Simplul fapt ca au facut sex la un moment dat, si 9 luni mai tarziu am aparut eu, nu ii face demni de respect. Ceea ce fac din acel moment incolo castiga sau nu respectul.

3. Sa nu ucizi.

Nici in legitima aparare? Daca imi intra unul in casa, si vrea sa ma omoare pe mine si pe nevasta-mea, si am posibilitatea sa il omor eu primul, sa nu o fac? Dar ce sa fac? Aprind o lumanare si fac o cruce?

4. sa nu fi desfranat.

Defineste "desfranat". Nu de alta, dar daca e lege, sa fie clara.

5. Sa nu furi.

Si asta e discutabil.

6. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui.

Prima care e corecta.

7. Sa nu poftesti nimic impotriva aproapelui tau.

Depinde de ce imi doreste si el mie.

8. Esti un om rau daca: esti mandru, iubesti avutiile peste masura, esti lacom, esti invidios, esti manios din fire, esti puturos.

9. Toate cele afirmate mai sus sunt porunci si invataturi ale dogmei crestine.
Au ramas pe dinafara cele privitoare la Dumnezeu: Eu sunt Dumnezeul tau sa nu ai alti dumnezei in afara de mine, sa nu iei numele Domnului Dumnezeu in desert si sa cinstesti ziua Domnului.

Respingi Creatorul pentru ca ti se pare mai interesant si crezi ca te pozitioneaza pe o treapta superioara celor care cred.

Gresit. Eu resping Creatorul (mai ales pe ala crestin) bazat pe argumente, rezultate din anumite cunostinte pe care le-am acumulat. Si daca ar exista respectivul zeu, tot nu as venera un tiran ca cel din Vechiul Testament.


Acest simtamant vine dintr-o problema grava a propriei tale persoane. Legat de identificarea ta ca personalitate intre ceilalti indivizi. Un fel de criza de personalitate a individului cu care unii dintre voi ajungeti si in mormant.

Siiigur. Pe cand daca crezi toate povestile din Biblie, ala e caz clar de sanatate mintala de nezdruncinat, gandire sanatoasa si comportament social exemplar.


10. Cine te invata sa fii om bun, iubitor si sa iti gasesti identitatea in comunitate nu poate fi decat bun. Acesta este Dumnezeu care a dat invatatura crestina. Respingeti binele fara un motiv intemeiat decat acela al razvratirii.

Dumnezeu ne invata o groaza de alte lucruri. Unele atat de ingrozitoare, ca preferati sa nu vorbiti despre ele. Ia zi, cum i-a invatat Dumnezeu sa fie oameni buni, iubitori si sa isi gaseasca identitatea pe sutele mii de oameni ucisi de evrei la indemnul lui?
Am destule impotriva lor, dupa cum vezi. Dar ia zi, de unde pana unde setul de norme de mai sus constituie o dovada pentru existenta zeului crestin?

Citat:
Deci ii accepta conceptele, poruncile dar pe Dumnezeu nu il accepta. Ceea ce mi se pare extrem de antagonic.
E antagonic doar daca te incapatanezi sa crezi ca moralitatea poate exista doar in prezenta religiei. Dar acum stim ca asta e o afirmatie falsa.

In plus, chiar crezi ca inainte sa coboare Moise de pe munte oamenii nu stiau ca nu e bine sa furi sau sa ucizi?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.