Subiect: Numerologie
View Single Post
  #7  
Vechi 12.03.2016, 09:09:03
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Numerologia nu are tangente cu crestinismul. Am avut o carte de numerologie si eu, cu multi ani in urma. La sugestia duhovnicului, am aruncat-o, insa.

Numerologia incearca un fel de ghicire. Pentru masoni, numerologia este foarte importanta. Am citit undeva ca ultima cifra din CNP este calculata cu ajutorul numerologiei, astfel incat aceasta spune ceva foarte concret despre fiecare persoana. Nu intamplator, se vorbeste in Apocalipsa despre un ,,numar de om".

In CNP -ulu meu, am verificat, ultima cifra este calculata cu ajutorul numerologiei. O calculasem si eu cand aveam cartea. Aveam mereu vise urate cand ,,ma interesam" de cate ceva... Practic, omenirea este încadrată in noua sau zece tipuri umane dupa criterii numerologice.
Operatiunea mentala de asociere si stabilire a unor relatii dintre obiectele cognitiei genereaza intern noi forme de constientizare - "noutatea" fiind resimitita ca elatie/exaltare.

Biologic, aceasta are o explicatie fundamentata pe modul in care functioneaza sistemul nostru nervos central.

Numerologia, asocierea numerelor/semnificatiile atribuite poate crea rapid aceste stari de elatie - cu posibile efecte adictive.

Numerele incarcate de semnificatii religioase sunt foarte tentante pentru cei cu astfel de inclinatii.

Insa, descoperirea acestor genuri de relatii nu reprezinta un efort spiritual autentic. Se poate spune ca sunt bombe calorice fara continut nutritiv.

Relatiile cu adevarat productive sunt cele care imbogatesc sufletul cu virtuti.
__________________

Reply With Quote