View Single Post
  #6  
Vechi 22.01.2012, 20:28:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ce ne trebuie pentru credinta? Ne trebuie rugaciune, smerenie, Biblia, iubirea de aproape.
Ne trebuie preot? Ne trebuie biserica?
Cat inseamna biserica din suflet si cat cea din afara? Cat inseamna preotul in credinta noastra?
Rugăciunea nu este niciodată un lucru rău. Dar și cei care îl venerau pe Baal se rugau. Și fariseii se rugau. Deci, rugăciunea nu este suficientă pentru mântuire.

Smerenia, atunci când este autentică, ne așează pe drumul cel bun spre Dumnezeu, dar ea nu ne apropie de Cel Blând și Smerit cu Inima. Lecturile Bibliei sunt lucruri bune, dar să ne amintim de câți (neo)protestanți rătăcesc cu Biblia în mână, deși spun că Biblia este singura lor sursă de credință și să ne amintim că Domnul nostru a fost chinuit și omorât de oameni "tari în Scripturi", care aveau în mâinile lor ceea ce pe atunci era Biblia. Iubirea de aproape, în special dacă este un corolar al iubirii de Dumnezeu, este și ea un lucru foarte bun, dar vă întreb: cum poți iubi în singurătate ? Cum se poate să-i critici de dimineața până seara pe preoți și, în același timp, să spui că nu mai poți după aproapele ?

În realitate, greu îi este omului să se mântuiască singur, în afara unei vieți de credință comunitare. Chiar și călugării nu primesc aprobare de a părăsi lavra și a se face pustnici decât după ani mulți de practică: superiorii lor știu foarte bine cât este de riscantă pustia pentru mântuire.

Citat:
In tara nu te simti bine la o biserica, te duci la alta, pe strada alaturata, sau la alta.
Te duci la un preot sau la altul.
In lumi straine abia daca ai o biserica si un preot.
Si acesta parca stie ca nu ai de ales si stie ca are putere mai mare.
Si ce faci daca nu te simti bine, daca iti este mai rau cand te duci la biserica?
N-ai unde te duce in alta parte (daca n-ai masina, bani, etc.)
(...)
Citat:
La ce-mi foloseste sa merg la un preot si o comunicate unde fiecare se gandeste numai la el si la problemele lui si il calca in picioare pe cel care se simte rau, care a ajuns la epuizare de toate felurile?
Iti dai sufletul, te zbati sa fie bine, sa ajuti, te duci, faci, ierti, aperi la nevoie, si ca raspuns…primesti nederptati si “palme”.
Cred că aveți o viziune idealizată asupra a ceea ce se întâmpla când primii creștini L-au urmat pe Isus. Vă propun următorul exercițiu de meditație ignațiană: Faceți parte dintre miile de oameni care întârzie pe Munte ca să Îl vadă și să Îl audă pe Isus. Luați loc pe o piatră și asculta-ți-L ! El este acolo, vorbind despre Fericiri. Îl vedeți ? Iată ochii Săi blânzi, cum devin înflăcărați când ne spune despre ceea ce ne-ar putea aștepta în viața viitoare ! Despre dv vorbește acolo. Despre umilințele pe care le-ați îndurat, despre nedreptățile care vi s-au făcut. Acuma, întoarceți un pic capul și uitați-vă la cei care vă înconjură și Îl împresoară. Nu toți tac, ci mulți sporovăiesc. Sunt printre ei fel de fel de oameni. Sunt transpirați. Sunt și buboși, semnele leprei se văd pe chipul lor. Mai sunt unii nemulțumiți cu dieta: iată, se face seară și organizatorii nu pun la dispoziție altceva decât bucăți de pâine și pește.

Acuma, aveți de ales: plecați sau Îl ascultați pe Domnul în continuare, în mijlocul acestei congregații pestrițe și a oamenilor de adunătură. Ce faceți ? Mergeți acasă, ca să citiți texte în care unii vorbesc despre ceea ce au auzit de la El sau rămâneți ca să Îl auziți pe El ? Mergeți să vă rugați Lui în singurătate, în baza faptului că El este omniprezent, sau rămâneți acolo unde se află prezent în mod fizic și unde ne vorbește în mod direct ? Alegeți un drum sau altul, nu aveți nicio altă alternativă.

Citat:
Si preotul nu intelege. Nu-l corecteaza, nu-l invata nimeni si nu-i pasa, pentru ca stie ca este singurul pe o raza f.mare si poate are si alta sustinere.
O avea si anumite motive sa fie asa cum este. Sunt probleme aici, nu-i pasa nimanui…
Am ajuns sa ma rog sa trimita Dumnezeu pe cineva in ajutor care sa schimbe putin lucrurile, sa-l ajute pe preot dar si pe noi.
In Evanghelia de ieri scria fraza aceea cu iertatul de 77 ori cate 7 si nu mai stiu.
Si daca nu mai poti?
Mereu Dumnezeu și-a ales oamenii Săi. Numai că alegerea Sa a fost adesea surprinzătoare. Poate pentru ca să dovedească măreția Sa, mereu Dumnezeu a preferat mijloacele umane cele mai carente. Nu Iacob era primul născut, ci Esau. Când omul lui Dumnezeu vine să îl caute pe Iosif, acesta, ultimul născut, era singurul de care se rușina tatăl său. Pe Iosif îl trimisese să păzească animalele, nesocotind că ar fi bun la altceva. Tot un cioban, unul adus cu pluta, a fost și Moise. Nici împăratul David nu avea altă ocupație, cine ar fi bănuit că fiul lui Iesei va ajunge în fruntea Regatului Unificat, prefigurându-L pe Domnul ? Iată și din ce fel de oameni nevolnici își alege Isus apostolii: din 12, șapte sunt pescari. Unul e de-a dreptul vameș, etc.

Citat:
Sa ma duc la biserica si sa "vobesc" numai cu Dumnezeu (fara spovedit si alte cele, fara contact cu preotul)?
Adică, să vă faceți protestantă ?

Citat:
Sa raman acasa sa ma rog?
Asta cred că se cheamă "creștin nedominațional", nu ?

Citat:
Sa ma duc la catolici?
Eu vă spun ceea ce v-ar spune preotul catolic: o asemenea cerere de convertire se respinge. Motivul convertirii trebuie să fie dorința de a fi catolic și nu oroarea de a fi ortodox. Nu puteți fi catolică decât atunci când veți ajunge la concluzia că Isus a întemeiat o singură Biserică vizibilă, care străbate istoria și o va însoți secol după secol. Când veți ajunge la concluzia că singura Biserică ce este în același timp unică, sfântă, universală, întemeiată de apostoli și bazată pe învățătura lor este Biserica Catolică. Motive de trecere la catolicism precum "preotul meu dă rasol la sfințirea caselor" ori "congregația mea bârfește și nu există recunoștință pentru aportul meu", în mod hotărât nu sunt valabile, fiindcă nu vin de la Dumnezeu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote