View Single Post
  #27  
Vechi 06.03.2013, 13:27:53
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. hai ca m-ati zapacit de tot. Va rog sa mai scrieti aici o data diferenta intre catolicism si ortodoxie cu referire la filioque. Ca eu nu mai stiu care si de la cine purcede. Eu stiu ca Fiul purcede din Tatal (..."care din Tatal s-a nascut mai inainte de toti vecii"... "si s-a intrupat de la Duhul Sfant si din Fecioara Maria si s-a facut om").

2. Mai am o intrebare (eu sunt de acord cu ceea ce spune tigeravalo9).
Aceste miscari - ecumenism si antiecumenism - se refera la institutia si ierarhia bisericeasca, sau la crestinii ce apartin confesiunilor?


Pentru ca una este sa sustii sau te opui unor norme sau grupruri restranse de persoane sau institutii si alta este sa stigmatizezi mase de oameni (milioane sau chiar miliarde - nu stiu cati crestini sunt in intreaga lume).

Biserica unica de la inceput, pe care a infiintat-o Iisus a fost scindata de cateva idei si persoane. Restul lumii, adica badea Ion si romanul Francesco (unul la intamplare) nu au avut nici un cuvant de spus in aceste decizii si lupte. Nici neamtul Joseph nu e vinovat ca s-a nascut si l-au botezat ai lui luteran.

Noi ortodocsii de toate felurile asa suntem din neam in neam si asa suntem botezati. Catolicii la fel si luteranii la fel.
Ce facem ne uram unii pe altii in masa, din cauza unor idei de acum 1000 si nu stiu cati de ani?
Sunt tari, inclusiv Romania unde traim de atata amar de vreme in pace unii cu altii (cel putin din punct de vedere religios): romani, nemti, maghiari, italieni, greci, rusi si alte natii.
Sunt copii in scoli si gradinite care se joaca si invata laolalta, tineri care se iubesc si se casatoresc (aici insa apar greutatile).

Si badea Ion si Francesco si Joseph se roaga la Dumnezeu, Maica Sa si Sfintei Treimi. La Joseph sunt niste probleme, dar nu stiu exact.

Ma intreb si eu ca si altii: de ce aceasta ura si scindare si pana cand?
Totusi sunt convinsa ca ar exista cai de refacere a bisericii unice a lui Iisus si ca El totusi asa voieste.
Cred ca numai mandria asta imensa ne tine separati...Un mare pacat.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote