View Single Post
  #28  
Vechi 19.08.2014, 19:16:37
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
NU! Depinde doar de om! Cine vine in fusta mini, vine si in pantaloni mulati! Daca vine la "Tatal Nostru" sau "Crez", de ce vrem noi sa tinem socoteala altora? Pentru asta suntem acolo? Poate abia a scapat de nu-stiu-unde, poate a avut alte probleme, poate inca nu e suficient de matura in credinta, dar Dumnezeu va orandui in timp mai mult decat am meritat noi sa ne oranduiasca noua!...


!
Nu tinem socoteala nimanui, singurul lucru care conteaza este faptul ca acesti oameni deranjeaza pe cei care se roaga pentru ca creaza un dute-vino in biserica, un haos, plus ca se si imbrancesc, isi baga coatele in cei care au locul lor, deci acesti oameni nu au bun simt pentru ca daca ar avea nu ar face acest lucru. Daca vin numai pentru a pune lumanari nu inteleg pentru ce o fac, asta se poate face si altadata, nu in timpul Liturghiei. Sa vii sa saruti icoana si sa iesi in viteza in timpul momentelor importante este lipsa de bun simt.
Scuze sunt multe, pentru orice se poate gasi scuze, asa putem gasi scuze si pentru lasatul telefonului sa sune in timpul slujbei sau mai rau pentru vorbit, desi nu exista.

Preotii cer in mod repetat in carticele, in fiecare an, si este lipit si un regulament pe usa ca oamenii sa vina de la inceputul slujbei, sau sa nu vina in timpul momentelor importante dar oamenii, multi dintre ei nu o fac, pentru ca zic ca merge si asa si pentru ca nu au respect nici pentru biserica, nici pentru preoti, nici pentru credinciosi.
Preotii saracii numai ei stiu ce deranjati sunt de comportamentul oamenilor pentru ca si ei trebuie sa se concentreze la slujba, numai ei stiu ce greu le este, dar nimeni nu se gandeste la asta.

A merge la biserica nu este obligatoriu, dar ce are rost are sa vii daca nu esti in stare sa respecti niste reguli elementare de bun simt?

Last edited by aubergine; 19.08.2014 at 19:21:17.
Reply With Quote