View Single Post
  #29  
Vechi 19.08.2014, 19:53:40
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
A fost odată printre oameni un deviant de la lumesc.
Deși lumea presa Biserica să devină după chipul și asemănarea ei (a lumii), deși secularizarea își făcuse deja cuib în lăcașurile de cult iar trândăvia se instalase ca la ea acasă până pe muntele Athos, un tânăr deviant n-a avut altceva mai bun de făcut decât să își asculte inima străpunsă de Duhul lui Hristos și să tragă vârtos la obârșii, la obârșiile sfințeniei și ale veșniciei...
Acest tânăr era un negustor oarecare din Atena care, în ciuda faptului că fusese deja logodit de către familie, a urmat cuvintele unor ofițeri din garda unui palat văzut în vis: "De acum înainte vei sluji aici".
Sar peste nenumăratele amănunte ale vieții acestui om (pentru mai multe detalii, doritorii pot consulta cartea "Starețul meu Iosif Isihastul") și citez mărturisirea deviantului de la lumesc-trândăvie-confort, din vremea când creștinul nostru era deja stareț al unui așezământ monahal athonit.
Iată ce scria starețul surorii lui, povestindu-i cum o mai duce printre frații săi athoniți:

"Știi ce înseamnă să nu ispitești și să fii ispitit? Să nu furi și să fii furat?
Să binecuvintezi și să te blesteme? Să miluiești și să te nedreptățească?
Să lauzi și să te osândească? Să vină să te mustre fără motiv și să strige neîncetat că ești înșelat?
Și aceasta toată viața...
Iar tu să știi că nu este așa cum spun ei.
Și să-l vezi pe ispititorul cum îi ațâță, iar tu să te pocăiești și să plângi ca unul ce este vinovat...
Aceasta este cea mai grea luptă. Deoarece ești războit și de oameni dar te războiești și tu cu sinea ta ca să o convingi că este așa cum spun ei, fără însă să fie așa.
Să te lovești până când te vei convinge pe tine însuți, să numești lumina întuneric și întunericul lumină. Să te lipsești de orice drept și să piară cu desăvârșire trufia. Să devii nebun întru deplină cunoștință.
.........
Toată viața mea a fost o mucenicie."
(Op. cit., pag. 197-198)

Multumesc pt citatul asta. Mi-ai reamintit de Iosif Isihastul si mi-ai reaminti de ... trandavia mea si timpul pierdut zilnic.

Last edited by gpalama; 19.08.2014 at 19:56:56.
Reply With Quote