View Single Post
  #2  
Vechi 02.10.2015, 11:47:10
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Este o discutie foarte interesanta.
Deja s-a ajuns la conflicte si violenta in acest domeniu si pe mine ma sperie.

Eu observ aceasta problema ("boala") de mai multa vreme.
Nu stiu, partea asta cu campaniile producatorilor si concurenta din industria alimentara eu nu o inteleg si nu vad legatura ei cu obsesia pentru un anume fel de alimentatie si fobia pentru altul.
Consider ca exista mai multe componente sau cauze (mai importante decat concurenta producatorilor):

1. Faptul ca medicina nu poate explica (inca) unele boli cumplite si o pune inca pe seama alimentatiei. Aia e cancerigen, aia e rau, aia e rau.
Dar nu exista explicatii si studii stiintifice reale, corecte, la baza acestor indicatii.
Oamenii sunt total derutati pentru ca toata discutia este contradictorie: un aliment ba e bun, ba e rau, ba chiar distrugator. Ex. lapte si derivate, carne, soia, paine, sare etc.
In acelas fel se discuta si despre rolul alimentatiei in prelungirea vietii.
Unii spun ca ajungi la varste inainte, 100, peste 100 de ani doar cu un anume regim de hrana. Ori cine a dovedit asta si cum.
Cei care au ajuns la aceste varste nu, caci fiecare a mancat si trait in felul lui, fara a-si pune astfel de probleme.

S-a ajuns pana la a recomanda postul total, zile si luni intregi. Adica alimentatia omului in sine a ajuns sa fie considerata rea, distrugatoare. Nici apa nu este buna!!!

Pentru mine un exemplu foarte bun este fumatul si cancerul la plamani si moartea. Exista oameni care nu au fumat vreodata si s-au imbolnavit de plamani sau altele si au murit si altii care au fumat tigara de la tigara si au ajuns la peste 100 de ani. Am doua exemple din astea si or mai fi. Si atunci?

2. Aspectul ecologic si respectul (ca eu aici n-as numi iubire de animale si prin deductie urasau dispret fata de vegetale).
Aici s-a ajuns la violenta. Vegani extremi au ajuns sa atace macelari, sau crescatori de animale.
Se discuta si despre raul pe care il fac animalele naturii (chestia cu eliminarea de CO2 si alte gaze). Se considera ca acestea produc acum poluarea cea mai mare! Cat este de aberant?

3. Sa ma ierte Dumnezeu, imi este foarte greu sa scriu acest aspect, dar este si el, cel putin in unele tari foarte important in declansarea acestei obsesii.
Este vorba despre regimul alimentar cerut de credinta, adica postul. Mai ales in ortodoxie.
Se sustine ca produsele de dulce (deci cele animale) fac rau credintei, nu te lasa sa te rogi, nu sunt bune, sunt daunatoare. Desi in scripturi tocmai se explica totusi ca tot ceea ce este lasat de Dumnezeu pe pamant ca hrana este curat si sa nu uram hrana.
Se spune ca postul este sanatos, ca cei care postesc, mai ales negru, traiesc mai mult si etc.
Eu aici mi-as dori niste explicatii din partea bisericii.

Consider ca aceasta obsesie este creata si trebuie definita si analizata si explicata de medici, oameni de stiinta si ai bisericii, ca sa se lamureasca odata aceste probleme.

In schimb se uita mereu si sunt lasate la o parte aspecte care intr-adevar influenteaza negativ viata si sanatatea oamenilor: stres, lipsa de somn, galagie, noxe, dependente diverse, gene etc.

Si obsesia asta nu se refera numai la alimente ci si la alte lucruri: cosmetice, haine etc. Totul sa fie bio, mereu apar substante care sunt etichetate ca periculoase si canceroase.

Chiar zilele trecute am citit despre o noua substanta care sa gaseste in cosmetice si ar fi rea. Pe scurt se numeste D5.
Ati aflat despre ea? Eu am gasit-o in deodorant si sunt derutata.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 02.10.2015 at 11:53:52.
Reply With Quote